Nën akuzë për tri vepra penale, përfundon seanca e parë në ngarkim të Agim Kajmakut

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ka përfunduar seanca e parë në ngarkim të ish-kreut të Bashkisë së Vorës, Agim Kajmaku, i cili ndodhet në arrati nën masën “arrest me burg” në mungesë, në Gjykatën Penale të Tiranës. Gjykata ka pranuar provat e dorëzuara nga Prokuroria dhe mbrojtësit e Kajmakut.

Gazetari i Euronews Albania, Xhevahir Zhabina raporton se seanca e radhës ndaj  Kajmakut do të zhvillohet në  18 qershor, ora 10:00, ndërsa në pyetje do merren dëshmitarët Gentian Picari, Laureta Omeri dhe Hekuran Brahimaj.

Agim Kajmaku akuzohet për tri vepra penale, përkatësisht; “falsifikim të vulave dhe formularëve”, “falsifikim i dokumenteve zyrtare” dhe “kryerja e funksionit pas dhënies fund të tij”.

Në muajin gusht të 2019, Partia Demokratike tha publikisht se Agim Kajmaku kishte falsifikuar formularin e dekriminalizimit.

Sipas selisë blu, ish-kryebashkiaku i Vorës rreth 16 vite më parë ishte arrestuar në Greqi me emrin Jorgo Toto, ndërsa këtë fakt nuk e ka deklaruar në formularin e dekriminalizmit. 

Lexoni gjithashtu: 

Prokuroria kërkon arrestimin e ish-kryebashkiakut të Vorës, akuzohet për tri vepra penale

PD nxjerr provat për Agim Kajmakun, si u arrestua në Greqi?


Etiketimet

Ukraina i kërkon llogari Turqisë për anijen ruse

Ministria e Jashtme ukrainase tha të enjten se anija ruse e ngarkuar me grurë ukrainas është lejuar që të largohet nga porti turk, Karasu. Ukraina...

Lajçak: Jemi duke përgatitur një takim mes Vuçiçit dhe Kurtit në korrik

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak deklaroi se vizita e tij në Prishtinë dhe Beograd u bë me idenë që...

TË FUNDIT

Ukraina i kërkon llogari Turqisë për anijen ruse

Ministria e Jashtme ukrainase tha të enjten se anija ruse e ngarkuar me grurë ukrainas është lejuar që të largohet nga porti turk, Karasu. Ukraina...

Lajçak: Jemi duke përgatitur një takim mes Vuçiçit dhe Kurtit në korrik

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak deklaroi se vizita e tij në Prishtinë dhe Beograd u bë me idenë që...

Edhe 10 ditë bojkot për masat e sigurisë, avokatët kërkojnë protestë para KLGJ

Dhoma Kombëtare e Avokatisë (DHKA) ka vendosur këtë të mërkurë, zgjatjen e bojkotit për seancave e masave të sigurisë edhe për 10 ditë të...

Kurti: Po ecim me hapa të sigurt për realizimin e hekurudhës Durrës-Prishtinë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaron se po ecin me hapa të sigurt drejt realizimit të lidhjes hekurudhore Durrës-Prishtinë. “Mbrëmë në mbledhjen e 87-të të...