Opozita parlamentare i paraqet Ruçit kundërshtitë për marrëveshjen e reformës zgjedhore

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryetarët e 3 grupeve opozitare të parlamentit takuan të mërkurën Kryetarin e Kuvendit, Gramoz Ruçi, të cilit i paraqitën kundërshtitë që ata kanë rreth marrëveshjes për reformën zgjedhore.

Zyra për shtyp e Kuvendit njoftoi se gjatë takimit me Ruçin, Myslim Murrizi, Edmond Stojku dhe Nimet Musai paraqitën kundërshtitë e propozimeve të Këshillti Politik për sa i përket depolitizimit të administratës zgjedhore dhe mosndryshimit të sistemit zgjedhor.

Ndryshe nga sa u vendos në tryezën zgjedhore, përfaqësuesit e opozitës parlamentare kërkojnë si çështje kryesore proces me lista të hapura.

“Ata nënvizuan se këto ndryshime duhet të shqyrtohen e votohen në Kuvend, i cili, si organ ligjvënës, është institucioni legjitim për të realizuar reformën zgjedhore,” – citohet në informacionin e bërë me dije nga Kuvendi.

Pas arritjes së një marrëveshje mes partive kryesore javën e shkuar, reforma zgjedhore pritet të kalojë për votim në parlament.

Miratimi kërkon votë të cilësuar, thënë ndryshe 84 vota. Zyrtarisht Partia Socialiste ka 75 deputetë, ndërsa në parlamentin me 122 deputetë, 3 grupimet opozitare të cilat kanë kundërshti ndaj marrëveshjes kanë 31 vota.

Në dalje nga Kuvendi, Muslym Murrizi tha se “askush nuk mund të tallet me sovranitetin e votës apo mandatit” të deputetëve.

“Ne nuk mund të rrinim për të vazhduar normalitetin, aq më tepër kur prioritet i parlamentit është reforma zgjedhore dhe jo arnimet për të lënë në fuqi marrëveshjen e 2008. Nuk është tagri im të merren me sharlatanë që kërkojnë të marrin poste. Unë jam deputet dhe nuk do ta votoj arnimin nëse nuk merren parasysh listat e hapura, depolitizimi i administratës dhe vota e emigrantëve,” – tha Murrizi pas takimit me Ruçin.

Njësoj si Murrizi u shpreh dhe Nimet Musai, i cili këmbënguli se nuk do ta votonte reformën.

Në njoftimin e shpërndarë për shtyp nga Kuvendi, thuhet se Ruçi ka vlerësuar kontributin e deputetëve opozitarë për ligjet që kanë kërkuar shumicë të cilësuar dhe se parlamenti “si institucioni legjitim për kryerjen e reformës zgjedhore, duhet dhe do të respektojë sensibililitetin e të gjithë grupeve parlamentare për realizimin e ndryshimeve ligjore”.

 

Lexoni gjithashtu:

Opozita do të radikalizohet, pritet takim me Ruçin, Murrizi: Këshilli zëvendësoi Parlamentin

Maliqi: Opozitën në parlament e komandon Rama, topi i reformës zgjedhore i ka kaluar atij


 

Etiketimet

“Arrest shtëpie” për ish-deputetin e PS-së, gjykata pranon kërkesën

Ish-deputeti i Partisë Socialiste, Alqi Bllako është liruar nga qelia, pasi GJKKO ka pranuar kërkesën e tij për masë sigurie më të butë. Gjykata pranoi...

Qindra fluturime të anuluara për shkak të grevës së pilotëve në Gjermani 

Greva e pilotëve të linjës ajrore me kosto të ulët Eurowings e detyroi kompaninë gjermane të anulojë rreth 250 fluturime sot. Një degë e Lufthansa...

Partia e Lirisë: Meta s’është ndaluar për Kongresin e Partisë Socialiste Europiane

Zyrtarë të Partisë së Lirisë kanë mohuar për Euronews Albania lajmin që qarkulloi në media se kreut të Partisë së Lirisë, Ilir Meta i...

TË FUNDIT

“Arrest shtëpie” për ish-deputetin e PS-së, gjykata pranon kërkesën

Ish-deputeti i Partisë Socialiste, Alqi Bllako është liruar nga qelia, pasi GJKKO ka pranuar kërkesën e tij për masë sigurie më të butë. Gjykata pranoi...

Qindra fluturime të anuluara për shkak të grevës së pilotëve në Gjermani 

Greva e pilotëve të linjës ajrore me kosto të ulët Eurowings e detyroi kompaninë gjermane të anulojë rreth 250 fluturime sot. Një degë e Lufthansa...

Partia e Lirisë: Meta s’është ndaluar për Kongresin e Partisë Socialiste Europiane

Zyrtarë të Partisë së Lirisë kanë mohuar për Euronews Albania lajmin që qarkulloi në media se kreut të Partisë së Lirisë, Ilir Meta i...

4 herë mbi mesataren, gjyqtarët dhe prokurorët e Shqipërisë më të paguarit në Europë

Gjyqtarët dhe prokurorët në Shqipëri janë më të paguarit në Europë në raport me rrogën mesatare të vendit. Të dhënat e një raporti të Këshillit...

Dosja e “Rrumit të Shijakut” dhe vëllezërve Beqiraj i kalon SPAK

Prokuroria e Durrësit shpall mos-kompetencën e hetimit të vrasjeve dhe tentativave të vrasjeve për 14 të arrestuarit gjatë operacionit "Porositësi". Kjo dosje i kalon Strukturës...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?