Dy viktima dhe 45 të infektuar të tjerë me COVID-19 në Shqipëri, shtohen të sëmurët me simptoma të rënda

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ministria e Shëndetësisë njoftoi të mërkurën për vdekjen e 2 pacientëve të tjerë me COVID-19 në Spitalin Infektiv dhe diagnostikimin e 45 rasteve të reja.


Në një konferencë për shtyp nga ministria, doktoreshë Marjeta Dervishi tha se viktimat ishin dy të moshuara, një 74-vjeçare nga Shkodra dhe një 82-vjeçare nga Tirana, çka e çon në 65 totalin zyrtar të vdekjeve nga pandemia në Shqipëri.

Dervishi u shpreh se po vijon shtrimi në spital i personave me simptoma të rënduara të COVID-19, ndërsa pas 269 testimeve gjatë 24 orëve të fundit ishin diagnostikuar 45 persona të prekur nga virusi, duke e çuar totalin e të prekurve në 2,580 raste.

Aktualisht në spitale janë shtruar 71 persona, 10 prej të cilëve janë në terapi intensive dhe 2 në gjendje të rëndë me frymëmarrje të drejtuar.

Në total, numri i të shëruarve ka shkuar në 1,516 persona, ku 57 ishin të deklaruarit “të shëruar” gjatë 24 orëve të fundit.

Prej muajit mars autoritetet kanë kryer 27,303 testime, prej nga ku janë diagnostikuar 2,580 persona me COVID-19, 1,516 prej të cilëve janë shëruar, 65 kanë vdekur dhe 999 mbeten ende mbartës.

Vdekjet kanë ndodhur: 36 në Tiranë, 9 Shkodër, 11 Durrës, 5 Fier, 2 Vlorë, 1 Kukës, 1 Elbasan.

Shpërndarja gjeografike e “rasteve aktive”: Tiranë 367, Durrës 201, Shkodër 150, Vlorë 110, Fier 47, Lezhë 42, Korçë 28, Kukës 19, Elbasan 16, Gjirokastër 7, Berat 6, Dibër 6.

 

Lexoni gjithashtu:

Rakacolli: Shifrat e deritanishme të kontrollueshme, vetëm 20 për qind e kapaciteteve spitalore janë zënë

Mbyllja e kufijve për Shqipërinë, Pipero: U ndëshkuam se dhamë shifra të sakta. Mund ta vëmë virusin nën kontroll për një javë

Javë dramatike, bilanci rajonal i COVID-19 rëndohet me mbi 100 vdekje dhe rreth 4700 të infektuar

79 raste të reja me COVID-19 në Kosovë, asnjë viktimë në 24 orëEtiketimet

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...

SHBA konfirmon nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë shtete

Qendra e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) tha të enjten se kishte identifikuar nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë...

TË FUNDIT

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...

SHBA konfirmon nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë shtete

Qendra e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) tha të enjten se kishte identifikuar nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë...

Lukashenko urdhëron formimin e komandës së re ushtarake në kufi me Ukrainën

Lideri bjellorus Alexander Lukashenko ka urdhëruar të enjten formimin e një komande të re ushtarake në kufirin jugor të vendit me Ukrainën, raporton Reuters. “Është...

Sa shqiptarë e praktikojnë besimin e tyre fetar?

Më shumë se gjysma e shqiptarëve (50,7%) nuk shkojnë asnjëherë në institucione të besimeve fetare si xhamia, kisha apo teqeja. Pjesa më e madhe...