Arrestohet ish-kryetari i bashkisë Vorë Agim Kajmaku

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Policia ka mundur të arrestojë të martën ish-kryebashkiakun e Vorës Agim Kajmakun.

Burime për Euronews Albania bëjnë me dije se ai u arrestua mbrëmjen e së hënës teksa po merrte mjekim në një spital privat, ndërkohë që mëngjesin e së martës është dërguar në mjediset e Drejtorisë së Policisë Tiranë.

Kajmaku, 49 vjeç, ishte në kërkim prej 11 nëntorit 2019. Gjykata e Tiranës pati vendosur në mungesë masën e sigurisë arrest me burg për akuzat e falsifikimit të dokumenteve, falsifikim të formularëve dhe ushtrim i funksioneve publike pas dhënies fund të tyre.

Dyzetenëntëvjeçari fitoi zgjedhjet vendore të 30 qershorit në Vorë si kandidat i vetëm në garë i Partisë Socialiste. Vora prej vitit 2003 drejtohej nga demokrati Fiqiri Ismaili.

Më 22 gusht 2019, rreth 2 javë pasi ishte betuar si kryebashkiak, Partia Demokratike pati denoncuar faktin se Kajmaku nuk kishte deklaruar në formularin e dekriminalizimit identitetin e dytë, Jorgo Toto, që kishte përdorur kur kishte qenë emigrant në Greqi.

Me këtë identitet, Kajmaku ishte ndjekur penalisht për falsifikim parash, ndjekje penale për të cilën ai fitoi pafajësi vetëm më 13 shtator 2019.

Mirëpo pasi kjo çështje u provua, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) i hoqi Kajmakut mandatin.

Ditën kur KQZ vendosi, Kajmaku miratoi shkarkimin nga detyra të dy nënkryetarëve Hekuran Brahimaj dhe Laureta Omeri dhe emëroi ish-shefin e kabinetit Gent Picarin.

Ky emërim u konsiderua i paligjshëm nga Gjykata e Tiranës, e cila konstatoi se ishte marrë pasi Kajmakut i ishte hequr mandati.

Në nëntor 2019 Gjykata e Apelit la në fuqi të njëjtën masë sigurie, arrest me burg.

 

Lexoni gjithashtu:

Nën akuzë për tri vepra penale, përfundon seanca e parë në ngarkim të Agim Kajmakut


 

Etiketimet

Presidenti Begaj: Vizita tek Lidhja e Prizrenit ka një simbolikë të jashtëzakonshme

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj me vizitën në Kompleksin e Lidhjes së Prizrenit ka përmbyllur qëndrimin e tij në Kosovë. Ai tha në kryeqytetin e...

Të pathënat e Alpha Show, Noizy intervistë për Euronews Albania| 5 ngjarje

Kushtoi mbi gjysmë milion euro, Noizy: Isha sponsori i vetëm i Alpha Show Noizy e cilësoi një ëndërr të bërë realitet koncertin Alpha Show,...

Gjashtë avionë luftarakë gjermanë iu afruan Singaporit 

Një grup avionësh luftarakë të Forcave Ajrore Gjermane iu afruan Singaporit në një përpjekje për të fluturuar rreth 12,800 kilometra nga baza e tyre...

TË FUNDIT

Presidenti Begaj: Vizita tek Lidhja e Prizrenit ka një simbolikë të jashtëzakonshme

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj me vizitën në Kompleksin e Lidhjes së Prizrenit ka përmbyllur qëndrimin e tij në Kosovë. Ai tha në kryeqytetin e...

Të pathënat e Alpha Show, Noizy intervistë për Euronews Albania| 5 ngjarje

Kushtoi mbi gjysmë milion euro, Noizy: Isha sponsori i vetëm i Alpha Show Noizy e cilësoi një ëndërr të bërë realitet koncertin Alpha Show,...

Gjashtë avionë luftarakë gjermanë iu afruan Singaporit 

Një grup avionësh luftarakë të Forcave Ajrore Gjermane iu afruan Singaporit në një përpjekje për të fluturuar rreth 12,800 kilometra nga baza e tyre...

LDK refuzoi takimin, Begaj: Nuk arrita t’i bashkoja partitë në një tavolinë

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj gjatë vizitës së tij të parë në Kosovë është takuar me krerët e institucioneve dhe krerët e opozitës, me...

Zbulohet axhenda e takimit mes Kurtit dhe Vuçiçit në Bruksel

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç do të takohen të enjten më 18 gusht në Bruksel, pas më shumë...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?