‘Ligjet’ miratojnë marrëveshjen e 5 qershorit, Rama: Opozita kundër depolitizimit të administratës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Komisioni i Ligjeve ka miratuar në parim ndryshimet në Kodin Zgjedhor sipas marrëveshjes së 5 qershorit ndërmjet Partisë Socialiste, Partisë Demokratike dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim.

10 deputetët e mazhorancës ishin ata që dhanë votën pro kësaj marrëveshjeje, ndërsa 5 ligjëvënësit opozitarë në komision votuan kundër.

Drafti do të vijojë të shqyrtohet në ditët në vijim nen për nen dhe pritet që në datën 23 korrik të shkojë për votim në seancë plenare.

menjëherë pas këtij vendimi reagoi kryeministri Edi Rama i cili përmes një postim në Twitter shkruan se ndryshimet u votuan pa konsensusin e opozitës e cila sipas tij kundërshton marrëveshjen për depolitizimin e administratës.

“Shumica jonë në Komisionin e Ligjeve sapo votoi draftin e dakordësuar në 5 qershor me o. jashtëparlamentare! U votua pa konsensus sepse o. parlamentare vijon ta kundërshtojë marrëveshjen për mosdepolitizimin e admin. zgjedhore, kërkuar si kusht nga LBPD! Për më shumë në 13.00 live!” shkroi kryeministri në Twitter.

 

Lexoni gjithashtu: 

Sistemi zgjedhor, ndryshimet kushtetuese që kërkojnë socialistët dhe opozita parlamentare

Arrihet marrëveshja PS-PD për administrimin zgjedhor, garantohet vota e emigrantëve

Zgjedhorja, Várhelyi thirrje për miratim ‘sa më shpejt të jetë e mundur’ të marrëveshjes së 5 qershorit


 

Etiketimet

‘Stuhi’ politike në Uashington pas Bastisjes së Trump nga FBI

Bastisja e pronës së Donald Trump nga agjentët e FBI-së ka shkaktuar një stuhi politike në mbarë Shtetet e Bashkuara. Për mbështetësit e miliarderit të...

Lista e qyteteve më të mira për të jetuar në vitin 2022

Raporti i Indeksit Global të Jetueshmërisë publikohet çdo vit nga The Economist Intelligence Unit. Dhe për herë të tretë në 5 vitet e fundit, Viena...

‘Paratë e BE për inceneratorët’, AZHBR: Sulme politike, fondet monitorohen

Agjencia për Zhvillimin Bujqësor dhe Rural mohon akuzat se fondet e Bashkimit Europian janë shpërdoruar. Ajo thotë se të gjitha paratë që vijnë nga Europa...

TË FUNDIT

‘Stuhi’ politike në Uashington pas Bastisjes së Trump nga FBI

Bastisja e pronës së Donald Trump nga agjentët e FBI-së ka shkaktuar një stuhi politike në mbarë Shtetet e Bashkuara. Për mbështetësit e miliarderit të...

Lista e qyteteve më të mira për të jetuar në vitin 2022

Raporti i Indeksit Global të Jetueshmërisë publikohet çdo vit nga The Economist Intelligence Unit. Dhe për herë të tretë në 5 vitet e fundit, Viena...

‘Paratë e BE për inceneratorët’, AZHBR: Sulme politike, fondet monitorohen

Agjencia për Zhvillimin Bujqësor dhe Rural mohon akuzat se fondet e Bashkimit Europian janë shpërdoruar. Ajo thotë se të gjitha paratë që vijnë nga Europa...

Tërhoqi zvarrë qenin me makinë, arrestohet 55-vjeçari nga Vlora

Policia e Vlorë ka arrestuar një 55-vjeçar pasi tërhoqi zvarrë me makinë një qen. Policia sqaron se pas publikimit në rrjetet sociale të pamjeve të...

‘Nxorën Elvana Gjatën në vendin tim’, Shemi: Nuk dinte as tekstin

Shemsi Krasniqi, i njohur ndryshe si Shemi i ‘Ilirëve’ u shpreh i indinjuar për incidentin e ndodhur në ‘Sunny Hill’, ku ai nuk u...


Sondazh