“Nëse Shqipëria synon hapjen e negociatave, duhet të plotësojë angazhimet”, paralajmërojnë eurodeputetët

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në një deklaratë të përbashkët, Kryetarin e Komisionit të Jashtëm të Parlamentit Europian David McAllister, raportuesja për Shqipërinë Isabel Santos dhe kryetari i delegacionit të Parlamentit Europian për Shqipërinë Manolis Kefalogiannis i kanë bërë thirrje Parlamentit të Shqipërisë të miratojë sa më parë të jetë e mundur marrëveshjen e 5 qershorit mbi reformën zgjedhore.

“Presim nga shumica parlamentare që të miratojnë ndryshimet e nevojshme pa cenuar konsensusin e arritur midis qeverisë dhe opozitës më 5 qershor. Çfarëdo ndryshimi ndaj marrëveshjes, pa arritur më parë konsensus me të gjitha partitë e tjera politike, do të vinte në rrezik mbajtjen e konferencës së parë për negociatat e anëtarësimit,  e për rrjedhojë do të ngadalësonte procesin e integrimit europian. ”

“Çdo vend është i lirë të zgjedhë e të përmirësojë sistemin zgjedhor sipas kontekstit kombëtar dhe konsensusit. Megjithatë, praktikat më të mira ndërkombëtare rekomandojnë që çdo ndryshim mbi sistemin zgjedhor duhet kryer me transparencë dhe të jetë gjithëpërfshirës, e duke nisur të paktën një vit përpara zgjedhjeve të ardhshme”, thuhej më tej në deklaratë.   

Parlamenti Europian është zotuar se do të mbështesë rrugëtimin e Shqipërisë drejt Bashkimit Europian ka shprehur gatishmërinë për të bashkëpunuar me parlamentin shqiptar për të lehtësuar dialogun dhe arritjen e konsensusit në reforma thelbësore në fushën e demokracisë, sundimit të ligjit dhe llogaridhënies, të cilat janë të nevojshme për të ardhmen e vendit në BE.

Shqipëria ka dorëzuar aplikimin për anëtarësim në 2009 dhe iu dha statusi i kandidatit në 2014. Këshilli vendosi të hapë negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut më 25 mars 2020, në kuadër të propozimeve të Komisionit mbi metodologjinë e rishikuar të zgjerimit.

Në qershor të vitit 2020, Komisioni prezantoi draftin e kuadrit negociues i cili, në momentin që do të finalizohej, do të përdoret për të negociuar hyrjen në BE të dy shteteve të Ballkanit. Vendet anëtare të BE duhet të miratojnë këto dokumente dhe presidenca e Këshillit do t’i prezantojë në fillim të hapjes së negociatave. Publikimi i raportit të Komisionit Europian për 2020 është shtyrë deri në vjeshtë për shkak të pandemisë COVID-19.

 

Lexoni gjithashtu:

KE: Marrëveshja e 5 qershorit të miratohet e pandryshuar pa u rrezikuar nga ndryshime të tjera

Petrit Vasili: S’kemi të bëjmë me hapje listash, PS synon eliminimin e koalicioneve parazgjedhore

 


 

Etiketimet

Bllokimi mjeteve ujore, Xhameta: Tek ne jo, në Jug edhe mund të jetë shkelur ligji

Skerdilajd Xhameta, përfaqësues i mjeteve sportive ujore që operon në zonën e Durrësit tha se inspektimet nga policia ka pasur gjatë gjithë kohës, edhe...

‘S’më lanë të këndoj për Adem Jasharin’, Shemi flet pas incidentit në ‘Sunny Hill’

Një incident ka ndodhur në festivalin Sunny Hill. Incidenti ka pasur si protagonist Shemsi Krasniqi, i njohur ndryshe si Shemi i ‘Ilirëve’, i cili...

Rriten infektimet nga COVID-19 në Shqipëri

Gjatë 24 orëve të fundit nuk është shënuar asnjë humbje jetë nga COVID-19 në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë tha se në 2418 testime...

TË FUNDIT

Bllokimi mjeteve ujore, Xhameta: Tek ne jo, në Jug edhe mund të jetë shkelur ligji

Skerdilajd Xhameta, përfaqësues i mjeteve sportive ujore që operon në zonën e Durrësit tha se inspektimet nga policia ka pasur gjatë gjithë kohës, edhe...

‘S’më lanë të këndoj për Adem Jasharin’, Shemi flet pas incidentit në ‘Sunny Hill’

Një incident ka ndodhur në festivalin Sunny Hill. Incidenti ka pasur si protagonist Shemsi Krasniqi, i njohur ndryshe si Shemi i ‘Ilirëve’, i cili...

Rriten infektimet nga COVID-19 në Shqipëri

Gjatë 24 orëve të fundit nuk është shënuar asnjë humbje jetë nga COVID-19 në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë tha se në 2418 testime...

Partizani shkarkon trajnerin në prag të Superligës

Dritan Mehmeti nuk është më trajneri i Partizanit. Ekipi ka ndërprerë bashkëpunimin me trajnerin që mori drejtimin e ekipit e kuq në mes të sezonit të shkuar. Vendimi...

Shtrenjtohet bulmeti, shkak kostot e lëndëve të para dhe rënia e prodhimit vendas

Çmimi i bulmetit është rritur më shumë se 10% këtë muaj. Kompanitë e përpunimit thonë, se shkak për shtrenjtimin janë bërë lëndët e para, që po vijnë me...


Sondazh