102 raste dhe 4 viktima nga COVID-19. Humb jetën 43-vjeçari nga Tirana pa sëmundje shoqëruese

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dr Gentiana Qirjako nga Instituti i Shëndetit Publik deklaroi se 4 persona kanë humbur betejën me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit ndërsa janë shënuar dhe 102 raste të reja.

Mes viktimave është një 43-vjeçar nga Kamza i cili raportohet se nuk kishte sëmundje të tjera shoqëruese por ndodhej në spital prej disa ditësh në një gjendje të rënduar shëndetësore.

Dr Qirjako gjithashtu konfirmoi se 3 viktimat e tjera janë një “60 vjeçar nga Shkodra, një 64 vjeçar nga Durrësi dhe një 61 vjeçar nga Tirana” të cilët kishin sëmundje bashkëshoqëruese.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 501 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 102 raste pozitive.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 67 raste në Tiranë, 5 në Shkodër, nga 4 raste në Krujë, nga 2 raste në Berat, Kavajë, Peqin, nga 1 rast në  Durrës, Has, Korçë, Lezhë, Lushnjë, Vlorë, Sarandë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 50 qytetarë, duke e çuar në 2264 numrin e të shëruarve nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë ka bërë thirrje qytetarëve që të zbatojnë masat për parandalimin e virusit si mbajtja e maskës në ambiente të mbyllura dhe ruajtja e higjienës vetjake dhe kolektive.

Po ashtu, autoritetet shëndetësore i kanë bërë thirrje dhe bizneseve e institucioneve që të “zbatojnë me korrektësi protokollet e sigurisë në punë, të miratuara nga autoritetet shëndetësore”

Mbajtja e maskës mbrojtëse në ambiente publike të mbyllura është tashmë e detyrueshme me ligj në Shqipëri pas miratimit të aktit normativ i cili synon të frenojë përhapjen e virusit.

Maska prej tekstili duhet të mbulojë plotësisht hundën dhe gojën gjatë gjithë kohës.

Në kuadër të masave parandaluese, qytetarët që dyshojnë se janë ekspozuar ndaj COVID-19 duhet të vetizolohen dhe të telefonojnë në numrin e Urgjencës Kombëtare, 127.


 

Etiketimet

Të flasësh shqip në Serbi, studenti nga Beogradi: Nuk jam paragjykuar për gjuhën

Borivoje Llaziç, student nga Serbia që studion gjuhën shqipe thotë se nuk është paragjykuar që ka zgjedhur të studiojë gjuhën e në kombi me të...

Dita Botërore e Fotografisë, Tasho: Nuk mjafton të shkrepësh aparatin, duhet mendim

19 gushti është dita ndërkombëtare e fotografisë. Fotografi Roland Tasho tha për Euronews Albania se arti i fotove është masivizuar, por jo të gjithë...

Informacione se në Kosovë veprojnë grupe ilegale serbe, nisin hetimet

Policia e Kosovës ka informacione se në territorin e Kosovës veprojnë “grupe apo organizata ilegale” nga Serbia, ndërsa Prokuroria Speciale në Prishtinë është duke...

TË FUNDIT

Të flasësh shqip në Serbi, studenti nga Beogradi: Nuk jam paragjykuar për gjuhën

Borivoje Llaziç, student nga Serbia që studion gjuhën shqipe thotë se nuk është paragjykuar që ka zgjedhur të studiojë gjuhën e në kombi me të...

Dita Botërore e Fotografisë, Tasho: Nuk mjafton të shkrepësh aparatin, duhet mendim

19 gushti është dita ndërkombëtare e fotografisë. Fotografi Roland Tasho tha për Euronews Albania se arti i fotove është masivizuar, por jo të gjithë...

Informacione se në Kosovë veprojnë grupe ilegale serbe, nisin hetimet

Policia e Kosovës ka informacione se në territorin e Kosovës veprojnë “grupe apo organizata ilegale” nga Serbia, ndërsa Prokuroria Speciale në Prishtinë është duke...

Humb jetën në një aksident në Greqi 54-vjeçari shqiptar

Një shtetas shqiptar ka humbur jetën në një aksident në qendër të Selanikut. Mediat greke raportojnë se 54-vjeçari, identiteti i të cilit nuk dihet, ka...

Manastirliu: 10 mijë turistë të huaj morën shërbim në qendrat shëndetësore

35 mijë pushues kanë marrë shërbime mjekësore në qendrat shëndetësore që në zonat turistike gjatë muajve të fundit. Shifra është publikuar nga ministrja Ministrja e...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?