Euronews Albania zbardh qëndrimin e PD-së në mbledhjen e Këshillit Politik

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Burime për Euronews Albania bënë me dije se Partia Demokratike ka kundërshtuar nismën e socialistëve për ndryshime kushtetuese duke i qëndruar fort argumentit se ato zhbëjnë marrëveshjen e 5 qershorit.

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi akuzoi socialistët se kanë si qëllim të vetëm “rihapjen edhe njëherë për diskutim të përmbajtjes së marrëveshjes së 5 qershorit dhe ndryshimin e saj”.

“Drafti i marrëveshjes së 5 Qershorit është produkt i një pune të përbashkët 6 mujore, është miratuar dhe nënshkruar me konsensusin e të gjitha palëve, me mbështetjen e partnerëve ndërkombëtarë. Ne i qëndrojmë firmës sonë dhe deklarojmë që nuk mund të rishihet apo rishkruhet asnjë fjalë ndryshe nga ajo që palët kanë dakordësuar dhe nënshkruar bashkërisht,” – mësohet të ketë thënë Bardhi gjatë mbledhjes.

Demokratët këmbëngulin se çështjet e propozuara nga opozita parlamentare dhe socialistët bien në kundërshtim dhe ndryshojnë Nenet 19 dhe 36 të draftit të nënshtruar në zbatim të marrëveshjes së 5 qershorit.

Ata kanë rikujtuar faktin se në mbledhjet e Këshillit Politik, por edhe gjatë diskutimeve në rezidencën e Ambasadores së SHBA-së, përfaqësuesi zyrtar i Partisë Socialiste, Damian Gjiknuri nuk ka dhënë konsensusin për ndryshimin e sistemit zgjedhor dhe ka dakordësuar se kjo çështje nuk mund të diskutohet tani, por në një fazë më të vonshme.

Ky fakt, sipas demokratëve, konfirmohet edhe nga përmbajtja e marrëveshjes së 5 qershorit, ku specifikohet në shënimin Nr. 2 që “nuk ka konsensus për ndryshimin e sistemit”.

Sipas pikës 12 të marrëveshjes së firmosur më 5 qershor “12. Hyrja në fuqi”: “ky shënim është i zbatueshëm për zgjedhjet e radhës”.

Gazetari i Euronews Albania, Renaldo Salianji, nga Pallati i Kongreseve raporton se mbledhja e Këshillit Politik është ndërprerë për pak minuta pushim dhe kjo është bërë pas kërkesës së kryeministrit, Edi Rama.

Lexoni gjithashtu:

Ndryshimet kushtetuese, mblidhet Këshilli Politik, i pranishëm edhe Rama

Nisma për ndryshime kushtetuese trazon klimën politike në Shqipëri

Sistemi zgjedhor, ndryshimet kushtetuese që kërkojnë socialistët dhe opozita parlamentare

Afrim Krasniqi: Ndërkombëtarët kundër, bëhen në devijim nga praktikat demokratike

Gazetari Renaldo Salianji: Presidenti s’mund t’i kthejë për rishqyrtim ndryshimet kushtetuese

Endri Shabani: Lista gjysmë e hapur nuk është listë e hapur, t’i jepet fund kësaj talljeje dhe të lejohet gara në zgjedhje


 

Etiketimet

Presidenti Begaj: Vizita tek Lidhja e Prizrenit ka një simbolikë të jashtëzakonshme

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj me vizitën në Kompleksin e Lidhjes së Prizrenit ka përmbyllur qëndrimin e tij në Kosovë. Ai tha në kryeqytetin e...

Të pathënat e Alpha Show, Noizy intervistë për Euronews Albania| 5 ngjarje

Kushtoi mbi gjysmë milion euro, Noizy: Isha sponsori i vetëm i Alpha Show Noizy e cilësoi një ëndërr të bërë realitet koncertin Alpha Show,...

Gjashtë avionë luftarakë gjermanë iu afruan Singaporit 

Një grup avionësh luftarakë të Forcave Ajrore Gjermane iu afruan Singaporit në një përpjekje për të fluturuar rreth 12,800 kilometra nga baza e tyre...

TË FUNDIT

Presidenti Begaj: Vizita tek Lidhja e Prizrenit ka një simbolikë të jashtëzakonshme

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj me vizitën në Kompleksin e Lidhjes së Prizrenit ka përmbyllur qëndrimin e tij në Kosovë. Ai tha në kryeqytetin e...

Të pathënat e Alpha Show, Noizy intervistë për Euronews Albania| 5 ngjarje

Kushtoi mbi gjysmë milion euro, Noizy: Isha sponsori i vetëm i Alpha Show Noizy e cilësoi një ëndërr të bërë realitet koncertin Alpha Show,...

Gjashtë avionë luftarakë gjermanë iu afruan Singaporit 

Një grup avionësh luftarakë të Forcave Ajrore Gjermane iu afruan Singaporit në një përpjekje për të fluturuar rreth 12,800 kilometra nga baza e tyre...

LDK refuzoi takimin, Begaj: Nuk arrita t’i bashkoja partitë në një tavolinë

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj gjatë vizitës së tij të parë në Kosovë është takuar me krerët e institucioneve dhe krerët e opozitës, me...

Zbulohet axhenda e takimit mes Kurtit dhe Vuçiçit në Bruksel

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç do të takohen të enjten më 18 gusht në Bruksel, pas më shumë...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?