Euronews Albania zbardh qëndrimin e PD-së në mbledhjen e Këshillit Politik

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Burime për Euronews Albania bënë me dije se Partia Demokratike ka kundërshtuar nismën e socialistëve për ndryshime kushtetuese duke i qëndruar fort argumentit se ato zhbëjnë marrëveshjen e 5 qershorit.

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi akuzoi socialistët se kanë si qëllim të vetëm “rihapjen edhe njëherë për diskutim të përmbajtjes së marrëveshjes së 5 qershorit dhe ndryshimin e saj”.

“Drafti i marrëveshjes së 5 Qershorit është produkt i një pune të përbashkët 6 mujore, është miratuar dhe nënshkruar me konsensusin e të gjitha palëve, me mbështetjen e partnerëve ndërkombëtarë. Ne i qëndrojmë firmës sonë dhe deklarojmë që nuk mund të rishihet apo rishkruhet asnjë fjalë ndryshe nga ajo që palët kanë dakordësuar dhe nënshkruar bashkërisht,” – mësohet të ketë thënë Bardhi gjatë mbledhjes.

Demokratët këmbëngulin se çështjet e propozuara nga opozita parlamentare dhe socialistët bien në kundërshtim dhe ndryshojnë Nenet 19 dhe 36 të draftit të nënshtruar në zbatim të marrëveshjes së 5 qershorit.

Ata kanë rikujtuar faktin se në mbledhjet e Këshillit Politik, por edhe gjatë diskutimeve në rezidencën e Ambasadores së SHBA-së, përfaqësuesi zyrtar i Partisë Socialiste, Damian Gjiknuri nuk ka dhënë konsensusin për ndryshimin e sistemit zgjedhor dhe ka dakordësuar se kjo çështje nuk mund të diskutohet tani, por në një fazë më të vonshme.

Ky fakt, sipas demokratëve, konfirmohet edhe nga përmbajtja e marrëveshjes së 5 qershorit, ku specifikohet në shënimin Nr. 2 që “nuk ka konsensus për ndryshimin e sistemit”.

Sipas pikës 12 të marrëveshjes së firmosur më 5 qershor “12. Hyrja në fuqi”: “ky shënim është i zbatueshëm për zgjedhjet e radhës”.

Gazetari i Euronews Albania, Renaldo Salianji, nga Pallati i Kongreseve raporton se mbledhja e Këshillit Politik është ndërprerë për pak minuta pushim dhe kjo është bërë pas kërkesës së kryeministrit, Edi Rama.

Lexoni gjithashtu:

Ndryshimet kushtetuese, mblidhet Këshilli Politik, i pranishëm edhe Rama

Nisma për ndryshime kushtetuese trazon klimën politike në Shqipëri

Sistemi zgjedhor, ndryshimet kushtetuese që kërkojnë socialistët dhe opozita parlamentare

Afrim Krasniqi: Ndërkombëtarët kundër, bëhen në devijim nga praktikat demokratike

Gazetari Renaldo Salianji: Presidenti s’mund t’i kthejë për rishqyrtim ndryshimet kushtetuese

Endri Shabani: Lista gjysmë e hapur nuk është listë e hapur, t’i jepet fund kësaj talljeje dhe të lejohet gara në zgjedhje


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...