Mbyllet Këshilli Politik, Rama: Diskutimi, pozitiv. Hapja e listave nuk është më variant, por angazhim i PS

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ka përfunduar pas disa orësh mbledhja e Këshillit Politik me praninë edhe të kryeministrit Edi Rama. Në një deklaratë për mediat kreu i qeverisë i cilësoi pozitive diskutimet e sotme, ndërsa shprehu gatishmërinë e mazhorancës për të vijuar me diskutimet edhe nesër por sipas tij PD kishte kërkuar më shumë kohë.

Kryeministri tha se çështja e listave të hapura tashmë nuk është më variant, por një angazhim i PS si partia më e madhe në vend.

“Kemi një qëndrim shumë të qartë dhe ka një realitet politik që imponon një qasje që për ne është e diktuar si forca më e madhe, por që kemi edhe detyrimin të krijojmë një proces dhe të arrijmë një rezultat ku nëse të gjitha palët nuk janë 100 për qind me të gjithë, të paktën secili të ketë pjesën e vet dhe në këtë aspekt është e rëndësishme të diskutojmë, të vazhdojmë të diskutojmë.

Ne mund të vazhdonim pa ndërprerje, por opozita kërkoi kohë. Por ndërkohë kemi një kalendar që ka një kufi të përcaktuar, që është fundi i korrikut.

Koha ka kufizimin e vet, sepse hapja e listave për ne tashmë nuk është variant, por angazhim karshi njerëzve dhe ne si partia e më e madhe dëshirojmë t’i përfshijmë qytetarët, ku ne na takon atë që është një arritje e madhe e përbashkët, rritja e përfaqësimit të grave në parlament dhe nga ana tjetër sigurisht që duam të çojmë përpara angazhimin e 5 qershorit”, tha kreu i qeverisë.

 

Lexoni gjithashtu:

Euronews Albania zbardh qëndrimin e PD-së në mbledhjen e Këshillit Politik

Ndryshimet kushtetuese, Endri Shabani: Asnjëra palë nuk e do ndryshimin e sistemit


Etiketimet

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

TË FUNDIT

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

Bjellorusia është kërcënuar nga Ukraina, pretendon Lukashenko

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko tha të shtunën se Ukraina ishte përpjekur të godiste objektet ushtarake në territorin bjellorus tre ditë më pare. Agjencia shtetërore...

Zbulohet bima e parë mishngrënëse që kap prenë nën tokë

Shkencëtarët kanë zbuluar një bimë mishngrënëse që rrit nëntokë rrënjë që kapin gjahun, duke u ushqyer me krijesa nëntokësore si krimbat, larvat dhe brumbujt. Lloji i...