Edi Rama këmbëngul tek hapja e listave: PS-ja do atë që duan qytetarët

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama insiston fort dhe këmbëngul në idenë e tij tek hapja e listave. 

Këtë qëndrim e ka rikonfirmuar sot me anë të një postimi në faqen zyrtare në “Facebook”, ndërsa thotë se hapja e listave ka në qendër vullnetin e qytetarit për zgjedhjen e deputetëve, dhe PS-ja do atë që mbështet qytetari.

“Hapja e listave përfshin qytetarët edhe në zgjedhjen e deputetëve, jo vetëm të partive dhe ne do të hapim listat sepse Partia socialiste do atë që duan qytetarët”, shkruan Rama. 

Kjo nismë për ndryshimet kushtetuese në Kodin Zgjedhor bëri bashkë dje aktorët në tryezën e Këshillit Politik, të cilët pas disa orësh diskutimesh, sërish nuk arritën të gjenin dakordësinë e dëshiruar.

Shefi i mazhorancës takimin e djeshëm e cilësoi si pozitiv, ndërsa shtoi se çështja e hapjes së listave nuk është më thjesht një variant, por një angazhim parësor i Partisë Socialiste, si partia më e madhe në vend.

“Koha ka kufizimin e vet, sepse hapja e listave për ne tashmë nuk është variant, por angazhim karshi njerëzve dhe ne si partia e më e madhe dëshirojmë t’i përfshijmë qytetarët, ku ne na takon atë që është një arritje e madhe e përbashkët, rritja e përfaqësimit të grave në parlament dhe nga ana tjetër sigurisht që duam të çojmë përpara angazhimin e 5 qershorit”, tha kreu i qeverisë.

Lexoni gjithashtu:

Euronews Albania zbardh qëndrimin e PD-së në mbledhjen e Këshillit Politik

Ndryshimet kushtetuese, Endri Shabani: Asnjëra palë nuk e do ndryshimin e sistemit

Mbyllet Këshilli Politik, Rama: Diskutimi, pozitiv. Hapja e listave nuk është më variant, por angazhim i PS


Etiketimet

Maqedonia e Veriut nuk duhet ta refuzojë propozimin francez, thotë Vuçiç

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se Maqedonia e Veriut duhet ta marrë parasysh dhe mos ta refuzojë propozimin francez, për zgjidhjen e kontestit...

“Berisha specialist i dhunës”, deputetët e PS komentojnë protestën e opozitës

3 deputetë të Partisë Socialiste kanë komentuar për Euronews Albania protestën e sotme të opozitës. Petro Koçi është shprehur se Sali Berisha është specialist...

Ukraina i kërkon llogari Turqisë për anijen ruse

Ministria e Jashtme ukrainase tha të enjten se anija ruse e ngarkuar me grurë ukrainas është lejuar që të largohet nga porti turk, Karasu. Ukraina...

TË FUNDIT

Maqedonia e Veriut nuk duhet ta refuzojë propozimin francez, thotë Vuçiç

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se Maqedonia e Veriut duhet ta marrë parasysh dhe mos ta refuzojë propozimin francez, për zgjidhjen e kontestit...

“Berisha specialist i dhunës”, deputetët e PS komentojnë protestën e opozitës

3 deputetë të Partisë Socialiste kanë komentuar për Euronews Albania protestën e sotme të opozitës. Petro Koçi është shprehur se Sali Berisha është specialist...

Ukraina i kërkon llogari Turqisë për anijen ruse

Ministria e Jashtme ukrainase tha të enjten se anija ruse e ngarkuar me grurë ukrainas është lejuar që të largohet nga porti turk, Karasu. Ukraina...

Lajçak: Jemi duke përgatitur një takim mes Vuçiçit dhe Kurtit në korrik

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak deklaroi se vizita e tij në Prishtinë dhe Beograd u bë me idenë që...