Kristaq Kume në Euronews Albania: Ulja e palëve në tryezën e Këshillit Politik nuk është lëvizje në boshllëk

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Propozimet për ndryshimet kushtetuese në Kodin Zgjedhor ka rikthyer sërish palët politike në tryezën e Këshillit Politik. Për ish-kryetarin e Komisionit të Zgjedhjeve, Kristaq Kume, faktin që palët kanë pranuar të ulen në tryezë është një sinjal pozitiv dhe kjo sipas tij duhet të përshëndetur nga të gjithë.  

Konstitucionalisti Kume theksoi në Euronews Albania se zhvillimet e djeshme, ku palët diskutuan për hapjen e listave dhe koalicionet parazgjedhore, nuk është një lëvizje në boshllëk, por një reflektim që pritet të pasojë zhvillime të reja.

Ai shtoi se ndryshimet kushtetuese duhet të bëhen me konsensus të gjerë pasi kjo i shërben zhvillimit të vendit, por edhe jetës politike në Shqipëri.

“ U deshën gati 6 muaj negociata në Këshillin Politik, për të arritur pastaj në një dakordësi të formësuar si të tillë  në ndryshimet që do bëhen në Kodin Zgjedhor që kanë hyrë në procedurë normale të trajtimit normal në Kuvendin e Shqipërisë, por ajo që ndodhi dje nuk është lëvizje në boshllëk, nuk është se është një lëvizje që shpenzoi vetëm energji dhe nuk dha asgjë, përkundrazi.  Duke qenë se ajo çfarë kërkohet të bëhet nga opozita brenda parlamentit dhe e mbështetur nga mazhoranca, nuk është gjë e vogël  pasi kërkohen të bëhen ndryshime kushtetuese, dhe si të tilla, ato mund dhe duhet të bëhen vetëm duke patur kontributin e të gjithëve, si një proces gjithëpërfshirës dhe duke pasur konsensusin e të gjithëve. 

Është e para tavolinë ku diskutojnë palët, dhe palët kam parasysh tani jo vetëm opozitën parlamentare dhe mazhorancën, por edhe opozitën jashtëparlamentare. Askush nuk duhet të kërkonte dhe  të priste, që hera e parë që ulen në tavolinë dhe të zgjidhin problemin. Është për t’u përshëndetur faktin që janë ulur, që do të thotë se palët kërkojnë rrugëzgjidhje. Vazhdimi i punës në Këshillin Politik për çështje, që kanë të bëjnë edhe ndryshimet kushtetuese, në vlerësimet tim duhet të përshëndeten nga të gjithë dhe duhet mbështetur si e tillë, që pritet të gjejnë rrugën e dakordësuar me palëve”, tha ai.

Më tej z. Kume theksoi se nëse palët këmbëngulin për ndryshimet kushtetuese në Kodin Zgjedhor, mirë është që ky ndryshim të mbyllet dhe të marrë bekimin e Kuvendit të Shqipërisë brenda datës  30 korrik.

“Ajo që unë pres, është që në datën 30 korrik të ketë përfunduar faza e parë e punës, që është miratimi i ndryshimeve që u dakordësuan në marrëveshjen e 5 qershorit. Nëse mazhoranca dhe opozita do të ngulin këmbë për të bërë ndryshime kushtetuese, të bëhen në këtë kohë dhe jo më vonë se kaq. E gjitha duhet të bëhet me kontributin e të gjitha palëve, pasi në të kundërt, e gjithë kjo mund të kthehet në bumerang për vendin tonë”, shtoi ai. 

Lexoni gjithashtu:

Mbyllet Këshilli Politik, Rama: Diskutimi, pozitiv. Hapja e listave nuk është më variant, por angazhim i PS

Euronews Albania zbardh qëndrimin e PD-së në mbledhjen e Këshillit Politik

Ndryshimet kushtetuese, Endri Shabani: Asnjëra palë nuk e do ndryshimin e sistemit

Ndryshimet kushtetuese, mblidhet Këshilli Politik, i pranishëm edhe Rama

Nisma për ndryshime kushtetuese trazon klimën politike në Shqipëri

Sistemi zgjedhor, ndryshimet kushtetuese që kërkojnë socialistët dhe opozita parlamentare

Afrim Krasniqi: Ndërkombëtarët kundër, bëhen në devijim nga praktikat demokratike

Gazetari Renaldo Salianji: Presidenti s’mund t’i kthejë për rishqyrtim ndryshimet kushtetuese

Endri Shabani: Lista gjysmë e hapur nuk është listë e hapur, t’i jepet fund kësaj talljeje dhe të lejohet gara në zgjedhje


Etiketimet

‘Shpërthejnë’ rastet me COVID në Francë, mbi 200 mijë të infektuar në ditë

Rastet me COVID-19 kanë shpërthyer në Francë, duke arritur kulmin këtë të martë me 200 mijë infeksione ditore. Farmacitë në mbarë vendin nuk arrijnë të...

Autori i vrasjes së gazetares malteze: Do tregoj emrat ‘Vip’ të përfshirë

Personi që realizoi shpërthimin që i mori jetën gazetares së njohur malteze Daphne Caruana Galizia ka pranuar krimin në një intervistë për agjencinë e...

Katër policë të lënduar nga protesta në Shkup, thotë ministri maqedonas

Ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski deklaroi se 4 policë janë lënduar, si pasojë e protestës së dhunshme në...

TË FUNDIT

‘Shpërthejnë’ rastet me COVID në Francë, mbi 200 mijë të infektuar në ditë

Rastet me COVID-19 kanë shpërthyer në Francë, duke arritur kulmin këtë të martë me 200 mijë infeksione ditore. Farmacitë në mbarë vendin nuk arrijnë të...

Autori i vrasjes së gazetares malteze: Do tregoj emrat ‘Vip’ të përfshirë

Personi që realizoi shpërthimin që i mori jetën gazetares së njohur malteze Daphne Caruana Galizia ka pranuar krimin në një intervistë për agjencinë e...

Katër policë të lënduar nga protesta në Shkup, thotë ministri maqedonas

Ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski deklaroi se 4 policë janë lënduar, si pasojë e protestës së dhunshme në...

Protestuesit në Shkup godasin forcat policore në hyrje të Parlamentit

Protestues të shumtë janë mbledhur para godinës së Parlamentit të Maqedonisë së Veriut, ku protestohet kundër propozimit francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë. Ata...

Parlamenti i Bashkimit Evropian miraton hyrjen e Kroacisë në eurozonë

Deputetët e Parlamentit Evropian kanë votuar pro kërkesës së Kroacisë për t'u bërë anëtare e eurozonës, teksa vendimi do të zbatohet plotësisht vitin e...