Reforma zgjedhore, Rama: Arritëm konsensus të gjerë, Basha të mos bëjë gabimet e së shkuarës duke refuzuar tryezat

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Kryeministri Edi Rama, në një deklaratë për mediat pas takimit të mbrëmjes së sotme me opozitën parlamentare me të cilën u firmos marrëveshja për të votuar kodin zgjedhor dhe ndryshimet kushtetuese, u shpreh mjaft optimist për konsensusin e arritur.


Ai tha se në takim u arrit një konsensus i gjerë për të votuar më 23 korrik ndryshimet në kodin zgjedhor, të dakordësuar në marrëveshjen 5 qershorit në këshillin politik, duke përjashtuar këtu Myslym Murrizin i cili deklaroi votën e tij kundër, dhe një konsensus i plotë për ndryshimet kushtetuese për listat e hapura.

Kryeministri shprehu gatishmërinë për të mbledhur që nesër këshillin politik, në mënyrë që të vijohet me diskutimet me opozitën jashtëparlamentare, ndërsa i bëri thirrje PD-së dhe Lulzim Bashës që të mos bëjë gabimet e së shkuarës duke refuzuar tryezat politike.

“Përfitoj nga rasti duke u nisur edhe nga mbledhja e djeshme i bëj thirrje Bashës që të mos bëjë gabimet e së shkuarës duke refuzuar tryezat, por të vazhdojmë punën së bashku. Nuk po mendojmë të arrijmë konsensus 100 për qind, por kemi shumë mundësi që të biem dakord.

Nuk ka kërkuar ç’mund të kërkonte duke parë interesin e ngushtë partiak. PD është realitet demokratik nuk mund të bëjmë sikur nuk ekziston”, tha kryeministri.Etiketimet

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...

SHBA konfirmon nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë shtete

Qendra e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) tha të enjten se kishte identifikuar nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë...

TË FUNDIT

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...

SHBA konfirmon nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë shtete

Qendra e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) tha të enjten se kishte identifikuar nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë...

Lukashenko urdhëron formimin e komandës së re ushtarake në kufi me Ukrainën

Lideri bjellorus Alexander Lukashenko ka urdhëruar të enjten formimin e një komande të re ushtarake në kufirin jugor të vendit me Ukrainën, raporton Reuters. “Është...

Sa shqiptarë e praktikojnë besimin e tyre fetar?

Më shumë se gjysma e shqiptarëve (50,7%) nuk shkojnë asnjëherë në institucione të besimeve fetare si xhamia, kisha apo teqeja. Pjesa më e madhe...