‘SHBA ka pritshmëri të qarta për marrëveshjen e 5 qershorit’, ambasada zbardh takimin e Yuri Kim me Ramën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka zbardhur takimin e zhvilluar ditën e sotme mes ambasadores Yuri Kim dhe kryeministrit Edi Rama në ambientet e kryeministrisë.

Burime nga ambasada e SHBA bëjnë me dije se në takimin që zgjati për 2 orë, u diskutuan “një gamë e gjerë çështjesh, përfshi pritshmëritë e qarta dhe të mirënjohura të SHBA në lidhje me marrëveshjen e 5 qershorit të këshillit politik.

Vendimi i mazhorancës për ndryshimet kushtetuese, që përfshijnë hapjen e listave zgjedhor dhe heqjen e koalicioneve trazoi politikën shqiptare ditët e fundit, teksa opozita e cilësoi këtë lëvizje shkelje të marrëveshjes së 5 qershorit, arritur mes mazhorancës dhe opozitës brenda dhe jashtë parlamentare, në praninë e ambasadores së SHBA.

Ditën e djeshme këshilli politik u mblodh sërish me praninë edhe të kryeministrit Edi Rama në cilësinë e kryetarit të PS për të diskutuar lidhur me ndryshimet kushtetuese, por pas disa orë bisedimesh nuk u arrit në një dakordësi, pasi siç tha kreu i qeverisë, opozita kishte kërkuar më shumë kohë.

Nga ana tjetër, kryeministri Edi Rama ripërsëriti ditën e sotme qëndrimin e palëkundur të PS për hapjen e listave si diçka që sipas tij e kërkon populli.

 

Lexoni gjithashtu:

Tryeza e Këshillit Politik, Premto Gogo: Prezenca e Ramës i dha nivelin e duhur diskutimeve

Edi Rama këmbëngul tek hapja e listave: PS-ja do atë që duan qytetarët

Kristaq Kume në Euronews Albania: Ulja e palëve në tryezën e Këshillit Politik nuk është lëvizje në boshllëk

Mbyllet Këshilli Politik, Rama: Diskutimi, pozitiv. Hapja e listave nuk është më variant, por angazhim i PS


Etiketimet

“Berisha specialist i dhunës”, deputetët e PS komentojnë protestën e opozitës

3 deputetë të Partisë Socialiste kanë komentuar për Euronews Albania protestën e sotme të opozitës. Petro Koçi është shprehur se Sali Berisha është specialist...

Ukraina i kërkon llogari Turqisë për anijen ruse

Ministria e Jashtme ukrainase tha të enjten se anija ruse e ngarkuar me grurë ukrainas është lejuar që të largohet nga porti turk, Karasu. Ukraina...

Lajçak: Jemi duke përgatitur një takim mes Vuçiçit dhe Kurtit në korrik

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak deklaroi se vizita e tij në Prishtinë dhe Beograd u bë me idenë që...

TË FUNDIT

“Berisha specialist i dhunës”, deputetët e PS komentojnë protestën e opozitës

3 deputetë të Partisë Socialiste kanë komentuar për Euronews Albania protestën e sotme të opozitës. Petro Koçi është shprehur se Sali Berisha është specialist...

Ukraina i kërkon llogari Turqisë për anijen ruse

Ministria e Jashtme ukrainase tha të enjten se anija ruse e ngarkuar me grurë ukrainas është lejuar që të largohet nga porti turk, Karasu. Ukraina...

Lajçak: Jemi duke përgatitur një takim mes Vuçiçit dhe Kurtit në korrik

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak deklaroi se vizita e tij në Prishtinë dhe Beograd u bë me idenë që...

Edhe 10 ditë bojkot për masat e sigurisë, avokatët kërkojnë protestë para KLGJ

Dhoma Kombëtare e Avokatisë (DHKA) ka vendosur këtë të mërkurë, zgjatjen e bojkotit për seancave e masave të sigurisë edhe për 10 ditë të...