Tryeza e Këshillit Politik, Premto Gogo: Prezenca e Ramës i dha nivelin e duhur diskutimeve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Kryetari i Koalicionit për Reforma, Integrim dhe Institucione të Konsoliduara, Premto Gogo, e ka cilësuar pozitive mbajtjen e tryezës së Këshillit Politik, në të cilën u diskutua dje nisma për ndryshimet kushtetuese për hapjen e listave zgjedhore dhe ndalimin e koalicioneve parazgjedhore.


I ftuar në Euronews Albania, z. Gogo tha se institucioni që ai përfaqëson ka kërkuar, që marrëveshja e 5 qershorit e arritur mes palëve të kalojë pa humbur kohë në Kuvend, me qëllim që t’i hapet rrugë konsolidimit të ri të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve.

Duke vlerësuar gatishmërinë e kryeministrit, Edi Rama për të marrë pjesë në tryezën e Këshillit Politik, z. Gogo tha se një gjë të tillë duhet ta bëjë edhe kreu i opozitës së bashkuar, Lulzim Basha.

“Në fakt është një zhvillim shumë pozitiv pas stepjes së disa ditëve dhe këtij ngërçi që është përvijuar në sfond dhe ende nuk duket se po merr zgjidhje, është shumë pozitive që të paktën prezenca e kryeministrit i dha nivelin e duhur diskutimeve, shpresojmë që e njëjta gjë të bëhet nga zoti Basha. Ajo që në si KRIIK kemi kërkuar është që: dakordësia dhe marrëveshja e 5 qershorit, rrjedhimisht dhe paketa që kaloi sot në Komisionin e Ligjeve, të kalojë edhe në seancën plenare dhe të fillojë menjëherë ngritja e institucionit të ri të KQZ.

Rikthimi në dialogun politik dhe në tryezën e bisedimeve sigurisht është zhvillim pozitiv, ashtu sikundër duhet të mbetet standardi i marrëveshjes politike. Nga kjo pikëpamje, ne nuk mirëpresim një rishqyrtim të marrëveshjes së 5 qershorit, me idenë e pengimit apo bllokimit të saj, por kjo nuk i pengon palët të vijojnë këtë diskutim, ndofta në sesionin e ri parlamentar, Këshilli Politik së bashku me Kuvendin të adresojnë ndryshimet e tjera, por të cilat nuk afektojnë kuadrin ligjor të zgjedhjeve të ardhshme parlamentare, pra të pranverës 2021”, tha ai.

Ai tha se në këtë moment nuk i duhet kushtuar vëmendje hapjes së listave, por e gjithë puna sipas tij, duhet të drejtohet tek miratimi i marrëveshjes së 5 qershorit.

“Në teorinë e sistemeve politike dhe sistemeve zgjedhore ka disa qasje të ndryshe, që do të thotë se dikush e koncepton ndryshe hapjen e listave. Mendoj se në këtë moment nuk duhet t’i kushtojmë kaq rëndësi. Ajo marrëveshje (5 qershori) duhet të zbatohet deri në fund”, shtoi ai.

Lexoni gjithashtu:

Kristaq Kume në Euronews Albania: Ulja e palëve në tryezën e Këshillit Politik nuk është lëvizje në boshllëk

Mbyllet Këshilli Politik, Rama: Diskutimi, pozitiv. Hapja e listave nuk është më variant, por angazhim i PS

Euronews Albania zbardh qëndrimin e PD-së në mbledhjen e Këshillit Politik

Ndryshimet kushtetuese, Endri Shabani: Asnjëra palë nuk e do ndryshimin e sistemit

Ndryshimet kushtetuese, mblidhet Këshilli Politik, i pranishëm edhe Rama

Nisma për ndryshime kushtetuese trazon klimën politike në Shqipëri

Sistemi zgjedhor, ndryshimet kushtetuese që kërkojnë socialistët dhe opozita parlamentare

Afrim Krasniqi: Ndërkombëtarët kundër, bëhen në devijim nga praktikat demokratike

Gazetari Renaldo Salianji: Presidenti s’mund t’i kthejë për rishqyrtim ndryshimet kushtetuese

Endri Shabani: Lista gjysmë e hapur nuk është listë e hapur, t’i jepet fund kësaj talljeje dhe të lejohet gara në zgjedhje


Etiketimet

SHBA do të armatosë Ukrainën me raketa kundër Flotës së Zezë Ruse

Zyrtarët amerikanë po konsiderojnë armatosjen e ushtrisë ukrainase me raketa të avancuara kundër anijeve, ka raportuar agjencia e lajmeve Reuters. Duke cituar zyrtarë të administratës...

Kreu i Shoqatës të Jetimëve: Problemi kryesor është baza ligjore

Lulzim Resuli, kreu i Shoqatës Kombëtare të Jetimëve në Shqipëri tha për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se fëmijët me mungesën e kujdesit prindëror kanë...

Kreu i ISHSH-së: Duhet riparë kufiri minimal i pensioneve familjare

Astrit Hado, kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore tha se pensioni për fëmijët jetim varion dhe bazohet te vitet e sigurimeve që ka prindi...


TË FUNDIT

SHBA do të armatosë Ukrainën me raketa kundër Flotës së Zezë Ruse

Zyrtarët amerikanë po konsiderojnë armatosjen e ushtrisë ukrainase me raketa të avancuara kundër anijeve, ka raportuar agjencia e lajmeve Reuters. Duke cituar zyrtarë të administratës...

Kreu i Shoqatës të Jetimëve: Problemi kryesor është baza ligjore

Lulzim Resuli, kreu i Shoqatës Kombëtare të Jetimëve në Shqipëri tha për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se fëmijët me mungesën e kujdesit prindëror kanë...

Kreu i ISHSH-së: Duhet riparë kufiri minimal i pensioneve familjare

Astrit Hado, kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore tha se pensioni për fëmijët jetim varion dhe bazohet te vitet e sigurimeve që ka prindi...

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -  duke ulur kështu...

Presidenti i KE sot në Tiranë

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel do të jetë sot në Tiranë. Ai do të pritet nga kryeministri Edi Rama në orën 10:15 në...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER