Ambasadorja Yuri Kim letër liderëve të partive: Jeni përgjegjës për kandidatët tuaj në zgjedhje

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ambasadorja amerikane në Shqipëri, znj. Yuri Kim i ka dërguar një letër liderëve të partive në Shqipëri, ku i kujton atyre para fushatës elektorale përgjegjësinë për integritetin e kandidatëve partiakë në zgjedhje.

“Më 22 korrik ne theksuam publikishit se kryetarët e partive kanë përgjegjësi për kandidatët që kandidojnë nën logon e partive të tyre. Ndërsa partia juaj përgatitet për fushatën elektorale, ju, si kryetari i partisë, duhet të siguroni përputhshmëri me ligjin shqiptar. Ne i inkurajojmë të gjithë partitë politike, që kandidatët e zgjedhur të kenë kaluar procesin e vetingut dhe të respektojnë votën e shqiptarëve. Edhe pse individi ka përgjegjësi për fshehjen e historisë kriminale, kryetarët e partive duhet të sigurojnë integritet dhe saktësi në deklarimin e personave që kërkojnë të marrin mandat nën grupimin partiak”, shkruhet në letrën e Kim.

Ambasadorja tërheq vëmendje në letrën e saj ndaj ligjit të dekriminalizimit, sipas së cilit nuk lejohet mbajtja e posteve publike nga persona të dënuar, ndjekur penalisht apo me rekorde kriminale.

“Ligji i dekriminalizimit vë në dukje se të gjithë personat e dënuar, të ndjekur penalisht apo me të shkuar kriminale në Shqipëri apo jashtë saj, nuk janë të denjë për t’u emëruar në pozicione publike, pra, nuk mund të zgjidhen nga qytetarët, apo t’u caktohen pozicione në administratën shtetërore, apo institucione të caktuara në Kushtetutë apo në akte të tjera ligjore. Çdo falsifikim apo dështim në zbulimin e tyre, mund të përbëjë një vepër kriminale, e cila mund të dënohet, në përputhje me legjislacionin kriminal. Ligji i dekriminalizimit ka çuar në dorëheqjen dhe shkarkimin e shumë deputetëve dhe kryetarëve të bashkive, si dhe të tjerë personave që janë hetuar,” shkruan znj. Kim.

Sfera politike në Shqipëri ka parë përgjatë viteve ligjvënës në nivel qëndror dhe vendor të cilët janë akuzuar si persona me të shkuar kriminale. 

“Shtetet e Bashkuara janë të vendosura për të luftuar korrupsionin dhe mbështesin të gjithë personat që duan të ndalojnë zyrtarët e korruptuar të veprojnë në mënyrë të jashtëligjshme dhe në pandëshkueshmëri,” kujton ambasadorja.

[
cite_header=Ju mund të luani një rol në këto përpjekje duke i mbajtur larg listave tuaja personat e korruptuar që dihen.
cite_author=Yuri Kim
cite_description=Ambasadore e SHBA
]

Përfaqësuesja e SHBA e përmbyll letrën e saj me premtimin e mbështetjes amerikane për Shqipërinë, si dhe angazhimin për mirëqeverisje, demokraci dhe një të ardhme më të mirë. 

 


 

Etiketimet

Humb jetën një aksident në Greqi 54-vjeçari shqiptar

Një shtetas shqiptar ka humbur jetën në një aksident në qendër të Selanikut. Mediat greke raportojnë se 54-vjeçari, identiteti i të cilit nuk dihet, ka...

Manastirliu: 10 mijë turistë të huaj morën shërbim në qendrat shëndetësore

35 mijë pushues kanë marrë shërbime mjekësore në qendrat shëndetësore që në zonat turistike gjatë muajve të fundit. Shifra është publikuar nga ministrja Ministrja e...

Abazoviç duhet të dorëhiqet, ish-këshilltari: Tregoi papjekuri politike

Vasel Camaj, ish-këshilltar politik i Dritan Abazoviç tha se kryeministri shqiptar i Malit të Zi ka treguar shumë herë papjekuri politike, pasi nuk ka arritur ta...

TË FUNDIT

Humb jetën një aksident në Greqi 54-vjeçari shqiptar

Një shtetas shqiptar ka humbur jetën në një aksident në qendër të Selanikut. Mediat greke raportojnë se 54-vjeçari, identiteti i të cilit nuk dihet, ka...

Manastirliu: 10 mijë turistë të huaj morën shërbim në qendrat shëndetësore

35 mijë pushues kanë marrë shërbime mjekësore në qendrat shëndetësore që në zonat turistike gjatë muajve të fundit. Shifra është publikuar nga ministrja Ministrja e...

Abazoviç duhet të dorëhiqet, ish-këshilltari: Tregoi papjekuri politike

Vasel Camaj, ish-këshilltar politik i Dritan Abazoviç tha se kryeministri shqiptar i Malit të Zi ka treguar shumë herë papjekuri politike, pasi nuk ka arritur ta...

Putin dhe XI në G20, samiti i parë global që kur Rusia pushtoi Ukrainën

Presidenti kinez Xi Jinping dhe ai rus Vladimir Putin kanë në plan të marrin pjesë në samitin e grupimit G20, që zhvillohet në nëntor...

Kosova s’është Katalonja, Kurti: Spanja nuk duhet të krahasohet me Serbinë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për gazetën spanjolle El Pais se Spanja duhet ta njohë pavarësinë e Kosovës për të vërtetuar...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?