Mbi 20 kandidatë për 12 vendet vakante në KQZ, aplikimet vazhdojnë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Mbi 20 persona kanë aplikuar deri më sot për 12 vendet vakante të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve. Shumë nga këto kandidatura kanë aplikuar për më shumë se një post.

Nga emrat bie në sy fakti se disa prej tyre janë të njohur dhe kanë pasur përvojë të shkuar me procesin zgjedhor, si për shembull rasti i Lefterie Lleshit, e cila kryesoi KQZ-në në periudhën 2012-2016.

Po kështu kandidaturën e kanë shprehur edhe emra si ish-kryeprokurori Theodhori Sallaku, zëvendësministri i Jashtëm Halil Hyseni, etj.

Për postin e kryetarit kanë aplikuar Lefterie Lleshi, Haki Mustafa, Arben Xhiku, Irs Ruci, Halil Hyseni dhe Hysen Osmanaj.

Osmanaj ka kandiduar gjithashtu edhe për zëvendëskomisioner, rregullator dhe komisionin e ankimimeve dhe sanksioneve, në dy postet e fundit ka kandiduar edhe Lleshi.

Të tjerë janë Agim Paskali, Anjeza Dajzmaili, Arben Isaraj, Arens Cela, Durim Grabova, Edlira Karafili, Farie Osmani, Haki Mustafa, Lindita Tako Mail Mecalla, Odeta Berberi, Redinela Beqiraj, Spiro Maliqi, Theodhori Sollaku, Përparim Shullazi dhe Kamerion Salillari.

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve drejton administratën zgjedhore, Komisioni Rregullator që përbëhet nga 5 anëtarë, është organi kompetent për miratimin e akteve normative në fushën e zgjedhjeve, ndërsa Komisioni i Ankimimeve dhe Sanksioneve (KAS) shqyrton ankimimet e subjekteve zgjedhore.

 

Lexoni gjithashtu:

KQZ-ja e re, ekspertët kritikojnë kriteret dhe strukturën si ‘të çuditshme’ dhe ‘të koklavitura’

Betohen tetë anëtarët e rinj të Kolegjit Zgjedhor

Denar Biba: Misioni im në KQZ ka përfunduar, momenti për një hap tjetër


Etiketimet

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

Euro drejt barazimit me dollarin, ekspertët shpjegojnë arsyet e zhvlerësimit

Monedha e përbashkët europiane po barazohet në tregun vendas me dollarin amerikan. Javët e fundit euro është dobësuar ndjeshëm në tregun vendas duke u shitur...

TË FUNDIT

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

Euro drejt barazimit me dollarin, ekspertët shpjegojnë arsyet e zhvlerësimit

Monedha e përbashkët europiane po barazohet në tregun vendas me dollarin amerikan. Javët e fundit euro është dobësuar ndjeshëm në tregun vendas duke u shitur...

Rikthehen në detyrë prokurorët e SPAK, Elvin Gokaj dhe Alfred Shehu

Gjykata e Lartë ka rrëzuar vendimin e shkallës së Apelit në Gjykatës Administrative që pezullonte nga detyra dy prokurorët e SPAK, Elvin Gogaj e...

Lavrov nuk do të takohet me Blinken në Samitin e G20-ës

Nuk është planifikuar një takim mes ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov dhe sekretarit amerikan të shtetit Antony Blinken në Samitin e G20-ës në...