Kandidatët për KQZ-në, Rusmali e Celibashi kandidatët potencial për kryetar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Në ditën e fundit të kandidimit për anëtar të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve janë regjistruar edhe dy kandidaturat potenciale për të marrë drejtimin e këtij institucionit pas rikompozimit që u bë me ndryshimet në Kodin Zgjedhor.


Konkretisht bëhet fjalë për Ilir Rusmalin dhe Ilirjan Celibashin të cilët janë depozituar kandidaturat e tyre.

Krahas kësaj, po ditën e sotme, Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Klement Zguri ka dhënë dorëheqjen nga posti i tij për shkak se mandati do t’i ndërpritej në momentin e zgjedhjes së anëtarëve të rinj.

Kuvendi miratoi dje ngritjen e Komisionit të Posaçëm Parlamentar për përzgjedhjen e anëtarëve të rinj të KQZ. Komisioni i votuar në Kuvend pritet të konstituohet në ditët në vijim ndërsa sot është mbyllur afati i lënë për personat që aspirojnë të jenë pjesë e KQZ.

Sipas marrëveshjes së dakordësuar në Këshillin Politik, komisioni përzgjedhës do të përbëhet nga përfaqësues të shumicës socialiste dhe opozitës. Deputetët Alket Hyseni, Adnor Shameti e Damian Gjiknuri nga PS-ja, Edmond Stojku dhe Myslim Murrizi nga opozita parlamentare dhe Oerd Bylykbashi nga opozita e bashkuar.

 

Lexoni gjithashtu:

 Mbi 20 kandidatë për 12 vendet vakante në KQZ, aplikimet vazhdojnë

Betohen tetë anëtarët e rinj të Kolegjit Zgjedhor


Etiketimet

Kreu i Shoqatës të Jetimëve: Problemi kryesor është baza ligjore

Lulzim Resuli, kreu i Shoqatës Kombëtare të Jetimëve në Shqipëri tha për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se fëmijët me mungesën e kujdesit prindëror kanë...

Kreu i ISHSH-së: Duhet riparë kufiri minimal i pensioneve familjare

Astrit Hado, kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore tha se pensioni për fëmijët jetim varion dhe bazohet te vitet e sigurimeve që ka prindi...

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -  duke ulur kështu...


TË FUNDIT

Kreu i Shoqatës të Jetimëve: Problemi kryesor është baza ligjore

Lulzim Resuli, kreu i Shoqatës Kombëtare të Jetimëve në Shqipëri tha për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se fëmijët me mungesën e kujdesit prindëror kanë...

Kreu i ISHSH-së: Duhet riparë kufiri minimal i pensioneve familjare

Astrit Hado, kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore tha se pensioni për fëmijët jetim varion dhe bazohet te vitet e sigurimeve që ka prindi...

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -  duke ulur kështu...

Presidenti i KE sot në Tiranë

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel do të jetë sot në Tiranë. Ai do të pritet nga kryeministri Edi Rama në orën 10:15 në...

1 mijë lekë për dy fëmijë jetimë, nëna: Është qesharake

Dorina Prendi, nënë e dy fëmijëve jetimë, po kalon periudhën më të vështirë të jetës, pas humbjes së bashkëshortit 4 vite më parë. “Ne para...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER