Kandidatët për KQZ-në, Rusmali e Celibashi kandidatët potencial për kryetar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Në ditën e fundit të kandidimit për anëtar të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve janë regjistruar edhe dy kandidaturat potenciale për të marrë drejtimin e këtij institucionit pas rikompozimit që u bë me ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

Konkretisht bëhet fjalë për Ilir Rusmalin dhe Ilirjan Celibashin të cilët janë depozituar kandidaturat e tyre.

Krahas kësaj, po ditën e sotme, Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Klement Zguri ka dhënë dorëheqjen nga posti i tij për shkak se mandati do t’i ndërpritej në momentin e zgjedhjes së anëtarëve të rinj.

Kuvendi miratoi dje ngritjen e Komisionit të Posaçëm Parlamentar për përzgjedhjen e anëtarëve të rinj të KQZ. Komisioni i votuar në Kuvend pritet të konstituohet në ditët në vijim ndërsa sot është mbyllur afati i lënë për personat që aspirojnë të jenë pjesë e KQZ.

Sipas marrëveshjes së dakordësuar në Këshillin Politik, komisioni përzgjedhës do të përbëhet nga përfaqësues të shumicës socialiste dhe opozitës. Deputetët Alket Hyseni, Adnor Shameti e Damian Gjiknuri nga PS-ja, Edmond Stojku dhe Myslim Murrizi nga opozita parlamentare dhe Oerd Bylykbashi nga opozita e bashkuar.

 

Lexoni gjithashtu:

 Mbi 20 kandidatë për 12 vendet vakante në KQZ, aplikimet vazhdojnë

Betohen tetë anëtarët e rinj të Kolegjit Zgjedhor


Etiketimet

‘Shpërthejnë’ rastet me COVID në Francë, mbi 200 mijë të infektuar në ditë

Rastet me COVID-19 kanë shpërthyer në Francë, duke arritur kulmin këtë të martë me 200 mijë infeksione ditore. Farmacitë në mbarë vendin nuk arrijnë të...

Autori i vrasjes së gazetares malteze: Do tregoj emrat ‘Vip’ të përfshirë

Personi që realizoi shpërthimin që i mori jetën gazetares së njohur malteze Daphne Caruana Galizia ka pranuar krimin në një intervistë për agjencinë e...

Katër policë të lënduar nga protesta në Shkup, thotë ministri maqedonas

Ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski deklaroi se 4 policë janë lënduar, si pasojë e protestës së dhunshme në...

TË FUNDIT

‘Shpërthejnë’ rastet me COVID në Francë, mbi 200 mijë të infektuar në ditë

Rastet me COVID-19 kanë shpërthyer në Francë, duke arritur kulmin këtë të martë me 200 mijë infeksione ditore. Farmacitë në mbarë vendin nuk arrijnë të...

Autori i vrasjes së gazetares malteze: Do tregoj emrat ‘Vip’ të përfshirë

Personi që realizoi shpërthimin që i mori jetën gazetares së njohur malteze Daphne Caruana Galizia ka pranuar krimin në një intervistë për agjencinë e...

Katër policë të lënduar nga protesta në Shkup, thotë ministri maqedonas

Ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski deklaroi se 4 policë janë lënduar, si pasojë e protestës së dhunshme në...

Protestuesit në Shkup godasin forcat policore në hyrje të Parlamentit

Protestues të shumtë janë mbledhur para godinës së Parlamentit të Maqedonisë së Veriut, ku protestohet kundër propozimit francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë. Ata...

Parlamenti i Bashkimit Evropian miraton hyrjen e Kroacisë në eurozonë

Deputetët e Parlamentit Evropian kanë votuar pro kërkesës së Kroacisë për t'u bërë anëtare e eurozonës, teksa vendimi do të zbatohet plotësisht vitin e...