Rama lajmëron nga Vlora hapjen e ambienteve të brendshme të lokaleve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri Edi Rama, nga Vlora lajmëroi se ditën e sotme do të dalë njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë për hapjen e ambienteve të brendshme të lokaleve, të cilat e kanë të ndaluar shërbimin në ambiente të mbyllura prej më shumë se 6 muajsh.

Menaxherët dhe pronarët e bizneseve që u vizituan nga kryeministri vlerësuan ndihmesën e qeverisë me pagat e luftës gjatë periudhës së pandemisë dhe uljen e tatim fitimit në zero apo uljen e TVSH-së. 

Nga ana e tij, kryeministri sqaroi se qëllimi i tyre është t’i çlirojnë bizneset nga çdo kontroll apo presion inspektorësh duke pasur në qendër të vëmendjes vetëm mbikëqyrjen kundër punës në të zezë.

Ai përmendi tre aspekte kryesore sa i përket monitorimit të respektimit të punonjësve, ndër to pagesa e rregullt, punonjësit e regjistruar dhe sigurimet shoqërore-shëndetësore.

Pronari i një biznesi suveniresh në qytetin bregdetar u shpreh pozitiv sa i takon përmirësimit të situatës ekonomike duke shpresuar se më e keqja kaloi.

Në Vlorë janë konkretisht 5800 biznese që do të përfitojnë nga heqja e tatim fitimit dhe TVSH-ja.

 

Lexoni gjithashtu : 

Nga 1 tetori hapen baret, restorantet dhe pishinat në ambientet e mbyllura, klubet e natës vijojnë të mbyllura

 

 

 


 

Etiketimet

E quajtën terrorist, shkrimtari tregon si nisi incidenti me muxhahedinët

Shkrimtari, Gjergji Thanasi ishte pjesë e incidentit të ndodhur në Panairin Veror të Librit në Durrës pasditen e së mërkurës, ku një grup muxhahedinësh...

Burg për 29-vjeçaren që aksidentoi për vdekje një këmbësor dhe plagosi tre të tjerë

Gjykata e Tiranës caktoi masën e sigurisë "Arrest me burg" per 29-vjeçaren, Elinta Garo. Ajo do të qëndrojë në burg për 30 ditë, deri në...

Tensionet Kinë-Tajvan, ishulli reagon me stërvitje ushtarake

Tajvani mbajti një stërvitje ushtarake ditën e enjte, me raketa dhe topa që simuluan një përgjigje ndaj një sulmi eventual kinez. Gjithashtu, autoritetet e ishullit...

TË FUNDIT

E quajtën terrorist, shkrimtari tregon si nisi incidenti me muxhahedinët

Shkrimtari, Gjergji Thanasi ishte pjesë e incidentit të ndodhur në Panairin Veror të Librit në Durrës pasditen e së mërkurës, ku një grup muxhahedinësh...

Burg për 29-vjeçaren që aksidentoi për vdekje një këmbësor dhe plagosi tre të tjerë

Gjykata e Tiranës caktoi masën e sigurisë "Arrest me burg" per 29-vjeçaren, Elinta Garo. Ajo do të qëndrojë në burg për 30 ditë, deri në...

Tensionet Kinë-Tajvan, ishulli reagon me stërvitje ushtarake

Tajvani mbajti një stërvitje ushtarake ditën e enjte, me raketa dhe topa që simuluan një përgjigje ndaj një sulmi eventual kinez. Gjithashtu, autoritetet e ishullit...

Atentati në Vlorë, policia dyshon për vrasës me pagesë

"Nisur nga dinamika e ngjarjes, sesi autorët janë vënë në ndjekje të viktimave, armët që kanë përdorur, mekanizmi, kanë ngritur dyshime të arsyeshme për...

Të përfshirë në një vrasje në 2019-ën, kush ishin dy viktimat e atentatit në Vlorë

Shpati Lena dhe Hakim Xhezo janë viktimat e atentatit të ndodhur paraditen e së enjtes në Panaja të Vlorës. Ata janë emra të njohur për...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?