KQZ-ja e re, komisioni parlamentar përzgjedh 53 kandidatë, intervistohen më 29 dhe 30 shtator

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Komisioni i Posaçëm parlamentar për shqyrtimin dhe përzgjedhjen e kandidaturave për organet drejtuese të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve zhvilloi të hënën mbledhjen e tij të parë ku kualifikoi 53 aplikantë nga 70 që kishin paraqitur kandidaturën.


Të pranishëm në mbledhje, anëtarët, Damian Gjiknuri, Adnor Shameti dhe Alket Hyseni nga shumica socialiste, Myslim Murrizi dhe Edmond Stojku nga opozita parlamentare dhe Oerd Bylykbashi nga opozita jashtë-parlamentare vendosën “unanimisht” që 17 kandidatë të skualifikoheshin për “mosplotësimit të kritereve”.

Pesëdhjetë e dy kandidatët e përzgjedhur do të kenë mundësi të ndiqen në seanca dëgjimore në datat 29 dhe 30 shtator në mjediset e Kuvendit.Lista e kandidatëve që kanë plotësuar kriteret dhe janë kualifikuar për Komisioner Shtetëror të Zgjedhjeve; Nënkomisioner; Komision Rregullator dhe Komision të Ankimimeve dhe Sanksioneve (KAS):

 1. Admir Drago,
 2. Agim Paskali,
 3. Agron Haxhimihali,
 4. Agron Sulshabanaj,
 5. Arben Xhiku, 
 6. Arben Isaraj,
 7. Ardjan Myslimaj,
 8. Arens Çela,
 9. Behar Zeneli,
 10. Besnik Maho,
 11. Bledar Skënderi,
 12. Drita Avdyli,
 13. Dritan Çaka,
 14. Elona Bano,
 15. Elvin Lako,
 16. Elvis Çefa,
 17. Emiliano Braho,
 18. Esmir Rringaj,
 19. Fatmir Tafaj,
 20. Farie Osmani,
 21. Florian Beqiraj,
 22. Gentian Rumano,
 23. Haki Mustafa,
 24. Halil Hyseni,
 25. Helga Vukaj,
 26. Hysen Osmanaj,
 27. Ilirjan Rusmaili,
 28. Ilirjan Celibashi,
 29. Ilirjana Nano,
 30. Irena Nino,
 31. Irsa Ruçi,
 32. Ismail Tafani,
 33. Iva Nathanaili,
 34. Kamerion Salillari,
 35. Klement Zguri,
 36. Koli Bele,
 37. Kristaq Kume,
 38. Laureta Bregasi,
 39. Lealba Pelinku,
 40. Ledio Braho,
 41. Lefterie Luzi Lleshi,
 42. Leonard Gremshi,
 43. Lindita Tako,
 44. Mimoza Canaj,
 45. Muharrem Çakaj,
 46. Odeta Berberi,
 47. Odeta Seferaj,
 48. Petrit Çano,
 49. Redinela Beqiraj,
 50. Sali Shehu,
 51. Sokol Bana,
 52. Spiro Maliqi,
 53. Theodhor Sollaku.

Lexoni gjithashtu:

Ngrihet komisioni për KQZ, PD rikthehet në Parlament për përzgjedhjen e anëtarëve të rinj

Kandidatët për KQZ-në, Rusmali e Celibashi kandidatët potencial për kryetarEtiketimet

Zjarr në një apartament në Tiranë, asfiksohet një person

Një person është asfikuar nga zjarri në apartamentin e tij në kryeqytet. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e së enjtes në rrugën "Memo Meto" në Tiranë  Sipas...

Putini mund të sulmojë Sllovakinë, paralajmëron kryeministri i saj

Kryeministri i Sllovakisë ka paralajmëruar se vendi i tij mund të jetë vendi i radhës nëse Rusia pushton me sukses Ukrainën. Gjatë një interviste për...

Rikthehet qarkullimi normal, 400 mijë të huaj erdhën në prill

1 milion të huaj kanë hyrë në Shqipëri, në 4 muajt e parë të vitit, ku bumi më i madh është shënuar në muajin...

TË FUNDIT

Zjarr në një apartament në Tiranë, asfiksohet një person

Një person është asfikuar nga zjarri në apartamentin e tij në kryeqytet. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e së enjtes në rrugën "Memo Meto" në Tiranë  Sipas...

Putini mund të sulmojë Sllovakinë, paralajmëron kryeministri i saj

Kryeministri i Sllovakisë ka paralajmëruar se vendi i tij mund të jetë vendi i radhës nëse Rusia pushton me sukses Ukrainën. Gjatë një interviste për...

Rikthehet qarkullimi normal, 400 mijë të huaj erdhën në prill

1 milion të huaj kanë hyrë në Shqipëri, në 4 muajt e parë të vitit, ku bumi më i madh është shënuar në muajin...

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...