Hapja e ambienteve të mbyllura, Enri Jahaj: Sektori mbetet i gjunjëzuar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në një intervistë për Euronews Albania, Enri Jahaj, përfaqësuesi i Shoqatës së Bareve dhe Restoranteve foli rreth rihapjes së ambienteve të mbyllura duke u shprehur aspak optimist.

Sipas tij, rihapja e ambienteve brenda në bare apo restorante është thjesht një mënyrë që biznesi të qëndrojë hapur pasi këto ambiente nuk janë aq të mëdha sa të mundësojnë distancën dy metra ndërmjet tavolinave.

“Një ambient që është 100 metër katror që për bizneset familjare do të ishte luks do themi qe duhet të kemi diku te 10 tavolina. Teknikisht nuk është e mundur të mbash as biznesin, as punonjësit t’i paguash, as furnitorët t’i paguash kështu që praktikisht i është dhënë zgjidhje thjesht faktit që nga mbyllur statusi jonë të jetë hapur, kaq”,- u shpreh Enri Jahaj.

Në fjalën e tij, z. Jahaj theksoi se është shteti ai që duhet të merret me pjesën e rregullimit të situatës. Pavarësisht se janë të vetëdijshëm që po kalojmë një kohë pandemie, bizneset presin një zgjidhje optimale nga qeveria pasi të punuarit me një të katërtën e kapacitetit sipas përfaqësuesit të Shoqatës së Bareve dhe Restoranteve është e pamundur.

I pyetur rreth masave që sipas tij mund të merren për të sjellë përmirësimin e situatës në këtë sektor, Jahaj propozon si zgjidhje mbajtjen e eventeve.

“Duhen bërë evente, të organizohen nëpër sheshe edhe të distancuara që shtresa tjetër të kenë mundësi të mbajnë familjet”,- tha ai.

Përfaqësuesi i Shoqatës së Bareve dhe Restoranteve, Enri Jahaj, tha se do të kërkojnë një takim me autoritetet për të marrë jo vetëm masat sa i takon hapjes, por edhe për të ndjekur një protokoll të ri për pjesën e jashtme dhe atë të brendshme.

Ndërkaq nuk la pa përmendur se përgjegjësia nuk duhet të bjerë e gjitha mbi biznesin. Ai u shpreh se krahas bizneseve, duhet që edhe klientët të tregojnë kujdesin e tyre, pasi në të kundërt protokolli i tanishëm është i pazbatueshëm.

 

 

Lexoni gjithashtu: 

Nga 1 tetori hapen baret, restorantet dhe pishinat në ambientet e mbyllura, klubet e natës vijojnë të mbyllura

Hapja e restoranteve me rregulla strikte, Marjeta Dervishi nga ISHP: Udhëzuesi është i përkohshëm

Muzika e natës vijon e mbyllur, Elton Deda: Komunitetit të artistëve ju mungon një organizim institucional


 

Etiketimet

Presidenti Begaj: Vizita tek Lidhja e Prizrenit ka një simbolikë të jashtëzakonshme

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj me vizitën në Kompleksin e Lidhjes së Prizrenit ka përmbyllur qëndrimin e tij në Kosovë. Ai tha në kryeqytetin e...

Të pathënat e Alpha Show, Noizy intervistë për Euronews Albania| 5 ngjarje

Kushtoi mbi gjysmë milion euro, Noizy: Isha sponsori i vetëm i Alpha Show Noizy e cilësoi një ëndërr të bërë realitet koncertin Alpha Show,...

Gjashtë avionë luftarakë gjermanë iu afruan Singaporit 

Një grup avionësh luftarakë të Forcave Ajrore Gjermane iu afruan Singaporit në një përpjekje për të fluturuar rreth 12,800 kilometra nga baza e tyre...

TË FUNDIT

Presidenti Begaj: Vizita tek Lidhja e Prizrenit ka një simbolikë të jashtëzakonshme

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj me vizitën në Kompleksin e Lidhjes së Prizrenit ka përmbyllur qëndrimin e tij në Kosovë. Ai tha në kryeqytetin e...

Të pathënat e Alpha Show, Noizy intervistë për Euronews Albania| 5 ngjarje

Kushtoi mbi gjysmë milion euro, Noizy: Isha sponsori i vetëm i Alpha Show Noizy e cilësoi një ëndërr të bërë realitet koncertin Alpha Show,...

Gjashtë avionë luftarakë gjermanë iu afruan Singaporit 

Një grup avionësh luftarakë të Forcave Ajrore Gjermane iu afruan Singaporit në një përpjekje për të fluturuar rreth 12,800 kilometra nga baza e tyre...

LDK refuzoi takimin, Begaj: Nuk arrita t’i bashkoja partitë në një tavolinë

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj gjatë vizitës së tij të parë në Kosovë është takuar me krerët e institucioneve dhe krerët e opozitës, me...

Zbulohet axhenda e takimit mes Kurtit dhe Vuçiçit në Bruksel

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç do të takohen të enjten më 18 gusht në Bruksel, pas më shumë...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?