Kufiri detar me Greqinë, Meta: Vendimi i qeverisë pa u konsultuar me Presidentin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti Ilir Meta nga Korça ka komentuar vendimin e qeverisë shqiptare dhe asaj greke për t’iu drejtuar Gjykatës Ndërkombëtare të Hagës për të zgjidhur çështjen e kufirit detar.

Sipas presidentit, pala shqiptare nuk ka bërë asnjë transparencë dhe se vendimi i qeverisë është marrë pa u konsultuar me institucionin e Presidencës.

I pyetur nga gazetarët se a kishte pasur konsultime midis presidencës dhe kryeministrisë lidhur me këtë çështje Meta ka mohuar se kryeministri Rama ka pasur diskutime me të, duke ironizuar se ai merr mendime vetëm nga Greqia.

A është konsultuar me ju kryeministri për çështjen e detit para se ta çonte çështjen në Hagë?

Meta: Unë për këtë çështje duhet të falënderoj mediat greke të cilat marrin më shumë informacion. Nuk është konsultuar me mua por do jetë konsultuar me ndonjë president këtej vërdallë. Se ka marre vesh akoma që Presidenti i Shqipërisë është një, e vetëm një, Ilir Meta.

Ndërkohë kreu i qeverisë, Edi Rama i është përgjigjur po me ironi deklaratës së kreut të shtetit.

“Ilir Meta ka lidhje me Kushtetutën sa ç’ka lidhje me Topin e Artë ai futbollisti afrikan që mori pashaportën shqiptare për 8 orë nga Iliri, ndërkohë që ishte nën akuzë në Shqipëri për falsifikim dokumentash! Të dy bashkë po, e kanë një lidhje: I kanë bërë gol me kokë drejtësisë”, shprehet Rama.


 

Etiketimet

Langya mund të jetë ‘maja e ajsbergut’ për patogjenë të tjerë, sipas disa studiuesve

Një grup shkencëtarësh kanë kërkuar më shumë mbikëqyrje për një virus të ri të zbuluar tek dhjetëra njerëz në Kinën lindore që mund të mos...

I riu qëlloi familjen, detaje nga ngjarja me 10 viktima në Mal të Zi

Ngjarja tragjike në Cetinje, Mal të Zi, që la pas 11 viktima dhe 10 të plagosur, mes tyre një polic dhe fëmijë, nisi nga...

Lojtari më mirë i sezonit 2021-2022, të nominuarit kryesorë të UEFA

Karim Benzema, shoku i tij i skuadrës tek Real Madrid Courtois dhe Kevin De Bruyne janë tre të nominuarit kryesorë që janë në garë për...

TË FUNDIT

Langya mund të jetë ‘maja e ajsbergut’ për patogjenë të tjerë, sipas disa studiuesve

Një grup shkencëtarësh kanë kërkuar më shumë mbikëqyrje për një virus të ri të zbuluar tek dhjetëra njerëz në Kinën lindore që mund të mos...

I riu qëlloi familjen, detaje nga ngjarja me 10 viktima në Mal të Zi

Ngjarja tragjike në Cetinje, Mal të Zi, që la pas 11 viktima dhe 10 të plagosur, mes tyre një polic dhe fëmijë, nisi nga...

Lojtari më mirë i sezonit 2021-2022, të nominuarit kryesorë të UEFA

Karim Benzema, shoku i tij i skuadrës tek Real Madrid Courtois dhe Kevin De Bruyne janë tre të nominuarit kryesorë që janë në garë për...

11 viktima nga një sulm në Malin e Zi

Një sulm ka ndodhur në Cetinje, një qytet në Malin e Zi rreth orës 16:00 të së premtes. 11 persona vdiqën, ndërsa 10 u...

IMT i shembi shtëpinë, 55-vjeçari në gjendje të dehur plagos inspektorin në Tiranë

Inspektori i Inspektoratit të Mbrojtjes së Territorit Ilirjan Gavelli u plagos me pistoletë në bark nga shtetasi Qani Muça të premten në Tiranë. Gazetari i...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?