Tërmeti në brigjet e Egjeut, përfaqësuesi i shqiptarëve në Greqi: Nuk raportohet për të lënduar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Tërmeti i regjistruar sot në brigjet e Egjeut ka shkaktuar pasoja të shumta materiale në Izmir të Turqisë, por edhe në ishullin grek të Samos. Përfaqësuesi i komunitetit shqiptar në Greqi, Luan Zyka, në një intervistë për Euronews Albnania tha se deri tani nuk ka informacione për jetë të humbura në pjesën e Greqisë, por vetëm dëme materiale.

Ai shtoi se në ishullin grek të Samos jetojnë edhe shqiptarë, ndërkohë tha se deri tani nuk ka raportime për të lënduar.

“Nga lajmet që jep agjencia e lajmeve greke dhe burimet të tjera të besuara, thonë që në Samos është tërmeti i fuqishëm, i cili në anën greke thuhet se deri tani ka shkaktuar dëme materiale. Ne jemi interesuar për shqiptarët e Samos. Deri tani nuk ka ndonjë problem sa i përket jetës njerëzore. Në Izmir raportohet se ka pallate të rrëzuara”, tha ai.

Ministri i Brendshëm turk bëri me dije se deri tani janë 20 pallate të shkatërruara plotësisht, ndërkohë presidenti Recep Tayyip Erdogan përmes një postimi në “Facebook” shkroi se do bëhen përpjekjet maksimale për të shpëtuar këdo.

“Jemi me qytetarët tanë të prekur nga tërmeti me të gjitha mundësitë e shtetit tonë. Ndërmorëm aksionin për fillimin e punimeve të nevojshme në rajon me të gjitha institucionet dhe ministrat tanë të lidhur”, shkroi Erdogan në “Facebook”.

Lexoni gjithashtu: 

LIVE | Tërmet 6,7 i shkallës Rihter në brigjet e Egjeut, raportohet për dëme të mëdha në Izmir


 

Etiketimet

Stuhi tropikale në Japoni, urdhër për evakuimin e 72 mijë banorëve

Stuhia tropikale “Meari” po zhvendoset përgjatë ishullit kryesor të Japonisë, Honshu, pasi goditi prefekturën e Shizuokës. Stuhia goditi gjithashtu edhe rajonin e Kantos gjatë të...

Viktima nga shpërthimet në Ekuador e Armeni, 5 ngjarjet kryesore të ditës

Shpërthim dhe të shtëna në qytetin port të Ekuadorit, 5 viktima Të shtënat me armë zjarri dhe një shpërthim pasues la të paktën 5...

‘DokuFest’ ul siparin, ndahen çmimet për garuesit

Festivali ndërkombëtar i filmit dokumentar dhe me metrazh të shkurtër “DokuFest” ka ulur siparin e edicionit të 21-të. “Fabrika e punëtorëve” e regjisorit kroat Srdjan...

TË FUNDIT

Stuhi tropikale në Japoni, urdhër për evakuimin e 72 mijë banorëve

Stuhia tropikale “Meari” po zhvendoset përgjatë ishullit kryesor të Japonisë, Honshu, pasi goditi prefekturën e Shizuokës. Stuhia goditi gjithashtu edhe rajonin e Kantos gjatë të...

Viktima nga shpërthimet në Ekuador e Armeni, 5 ngjarjet kryesore të ditës

Shpërthim dhe të shtëna në qytetin port të Ekuadorit, 5 viktima Të shtënat me armë zjarri dhe një shpërthim pasues la të paktën 5...

‘DokuFest’ ul siparin, ndahen çmimet për garuesit

Festivali ndërkombëtar i filmit dokumentar dhe me metrazh të shkurtër “DokuFest” ka ulur siparin e edicionit të 21-të. “Fabrika e punëtorëve” e regjisorit kroat Srdjan...

Hasi, vendi me numrin më të lartë të emigrantëve në Mbretërinë e Bashkuar

Daily Mail i ka kushtuar një reportazh, qytetit të Hasit, ose siç njihet ndryshe “Anglisë së vogël”. Vendit të cilit Mbretëria e Bashkuar, i ka...

Shuhet regjisori Kristaq Dhamo

Ditën e sotme është ndarë nga jeta regjisori Kristaq Dhamo.  Dhamo njihet si babai i kinematografisë shqiptare. Ai realizoi filmin e parë shqiptar me metrazh...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?