Tërmeti në Turqi, sizmiologu shqiptar: Priten pasgoditje të tjera me magnitudë të konsiderueshme

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Sizmiologu Edmond Dushi tregoi për Euronews Albania se tërmeti që ka goditur Turqinë ditën e sotme në orën 13:00 me orën tonë lokale konsiderohet një tërmet i fuqishëm.


Sizmiologu konfirmoi se epiqendra e tërmetit, kur stacioni sizmik është larg nga vendi ku ka rënë tërmeti, nuk mund të thuhet me siguri, por ajo që Dushi tha me siguri që magnituda vlerësuar nga stacioni sizmik i vendit tonë, është 6.9 i shkallës Rihter.

Përpos tërmetit edhe një rritje e nivelit të detit ka qenë shqetësuese. Sizmiologu tha se në varësi të modelit që ka vatra e tërmetit mund të gjenerojë dhe cunami apo mini cunami.

Edmond Dushi bëri thirrje që qytetarët të largohen nga brigjet detare dhe sqaroi se është kompetencë e autoriteteve që të bëjnë evakuimin e tyre për të shmangur dëme të mëtejshme.

“Ata duhet t’i largohen brigjeve detare ashtu siç duhet t’i largohen dhe ndërtesave të larta që mund të dëmtohen nga pasgoditje të forta që mund të pasojnë këtë tërmet sepse natyrisht duke u nisur nga magnituda që ka goditja kryesore edhe pasgoditjet imediate që priten, pritet të kenë një magnitudë të konsiderueshme,” – tha Dushi.

Orët e para janë ato më kritiket që do kenë dhe pasgoditje me magnitudë të ngjashme me të lëkundjes kryesore sipas asaj që tha sizmiologu dhe më pas do të lehtësohet shkalla e goditjeve por që nisur nga magnituda e tërmetit shkatërrues që sapo kaloi kjo situatë do të vazhdojë me orë të zgjatura.

Pavarësisht se lëkundjet e forta të tërmeteve ndodhin në kufijtë  e pllakave tektonike, Edmond Dushi mohoi që kjo mund të ketë lidhje me një lëkundje të ardhshme në vendin tonë.


Etiketimet

Shpërthim në lokalin e një polici në Shkodër

Një lëndë plasëse ka shpërthyer në derën e lokalit të një polici në Shkodër. Ngjarja ka ndodhur në orën 02:20. Fatmirësisht nuk ka të lënduar...

Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit në Ukrainë?

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski deklaroi se ka "shumë të vdekur" nga një sulm rus me raketa pranë Chernihivit. Ai ka akuzuar Rusinë për një...

Suedia dhe Finlanda mund t’i bashkohen NATO-s në dy muaj

Ambasadorja e SHBA-së, Julianne Smith ka thënë se Suedia dhe Finlanda mund t'i bashkohen NATO-s në "dy muajt e ardhshëm". Në një intervistë, ajo tha...


TË FUNDIT

Shpërthim në lokalin e një polici në Shkodër

Një lëndë plasëse ka shpërthyer në derën e lokalit të një polici në Shkodër. Ngjarja ka ndodhur në orën 02:20. Fatmirësisht nuk ka të lënduar...

Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit në Ukrainë?

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski deklaroi se ka "shumë të vdekur" nga një sulm rus me raketa pranë Chernihivit. Ai ka akuzuar Rusinë për një...

Suedia dhe Finlanda mund t’i bashkohen NATO-s në dy muaj

Ambasadorja e SHBA-së, Julianne Smith ka thënë se Suedia dhe Finlanda mund t'i bashkohen NATO-s në "dy muajt e ardhshëm". Në një intervistë, ajo tha...

G7 ofron mbi 18 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën

Liderët financiarë të G7 kanë rënë dakord për t’i ofruar Ukrainës një ndihmë prej 18.4 miliardë dollarë, raporton ‘Reuters’. Ministrat e Financave dhe guvernatorët e...

Gjermania miraton mandatin e vaksinës për punonjësit e shëndetësisë

Gjykata e Lartë e Gjermanisë ka miratuar një mandat për punonjësit e shëndetësisë që të vaksinohen kundër COVID-19. Gjykata Kushtetuese Federale njoftoi të enjten se...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER