Një muaj më parë u riatdhesua, Anti-Terrori merr në pyetje Floresha Rashën për qëndrimin në kampin Al Hol

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pas afro një muaji nga kthimi i saj në Shqipëri, Anti-Terrori ka marrë në pyetje Floresha Rashën, e cila u lirua pas ndërhyrjes së qeverisë nga kampi famëkeq Al Hol.

Sipas burimeve të Euronews Albania, mësohet se Rasha është marrë në pyetje në cilësinë e dëshmitares për mënyrën si ka ikur në Siri si dhe për jetën në kampin e ferrit.

Ishte SPAK që kërkoi një ditë pas kthimin të saj që ajo të merrej në pyetje. Ajo do të hetohet nëse ajo ka qenë e përfshirë për 7 vite në Al-Hol në akte terrori apo jo.

Gjithashtu janë marrë në pyetje edhe fëmijët e saj në prani të psikologut.

Floresha Rasha shkoi në Siri 6 muaj pas bashkëshortit të saj Diamant Rasha, i cili u vra duke e lënë gruan të vetme me djalin Amarin dhe vajzën adoleshente. Sipas të dhënave, ajo më pas u martua me Lavdërim Muhaxherin.

Edhe ky i fundit mbeti i vrarë nga forcat amerikane në vitin 2017. Në martesën e saj të dytë, Floresha solli në jetë dy fëmijë, një djalë dhe një vajzë.

Pas vrasjes së Lavdërimit, Floresha u martua sërish. Këtë herë me një luftëtar sirian. Solli në jetë një tjetër vajzë.

Në kushtet e luftës në kamp, edhe burri i tretë i Floreshës u vra bashkë me vajzën e madhe, të cilën e kishte me Diamant Rashën, ndërsa Floresha mbeti e plagosur rëndë.

Më 27 tetor Floresha dhe 3 fëmijët e saj prekën tokën shqiptare. Ndërkohë sipas qeverisë pritet që të ketë edhe një valë të dytë për riatdhesimin e shqiptarëve të tjerë nga Al-Hol.

Lexoni gjithashtu: 

Dje u kthye nga Siria, SPAK do ta marrë në pyetje Floresha Rashën për të gjetur rekrutuesit dhe financuesit

Riatdhesohen pesë shqiptarët e parë nga Siria, gëzim dhe lot në pikën kufitare të Rinasit


 

Etiketimet

Kili tronditet nga tërmeti 5.7 ballë

 Një tërmet me magnitudë 5.7 ka goditur Kilin, por ende  nuk ka raportime për dëme të mëdha materiale apo të lënduar, raporton Reuters. Tërmeti i...

13 të vdekur nga moti i keq në Europë, mes viktimave edhe fëmijë

Stuhi të fuqishme kanë goditur zona të Evropës qendrore dhe jugore, duke vrarë të paktën 13 persona, përfshirë tre fëmijë. Vdekjet, shumica nga rënia e...

Debati mbi ‘pasaportat e arta’, 5 lajmet kryesore

BE kundër ‘pasaportave të arta’: Nxisin krimin e organizuar dhe pastrimin e parave Qeveria shqiptare po kërkon investitorë të huaj të cilët mund të sjellin paratë...

TË FUNDIT

Kili tronditet nga tërmeti 5.7 ballë

 Një tërmet me magnitudë 5.7 ka goditur Kilin, por ende  nuk ka raportime për dëme të mëdha materiale apo të lënduar, raporton Reuters. Tërmeti i...

13 të vdekur nga moti i keq në Europë, mes viktimave edhe fëmijë

Stuhi të fuqishme kanë goditur zona të Evropës qendrore dhe jugore, duke vrarë të paktën 13 persona, përfshirë tre fëmijë. Vdekjet, shumica nga rënia e...

Debati mbi ‘pasaportat e arta’, 5 lajmet kryesore

BE kundër ‘pasaportave të arta’: Nxisin krimin e organizuar dhe pastrimin e parave Qeveria shqiptare po kërkon investitorë të huaj të cilët mund të sjellin paratë...

Zeka: Tensionet në Veri të koordinuara nga Kurti e Vuçiç për të fshehur dështimin

Analisti Milaim Zeka thotë se takimet në Bruksel mes liderit të Kosovës Albin Kurti dhe atij të Serbisë Aleksandër Vuçiç  nuk ka për qëllim...

Bie në kanal, humb jetën 51-vjeçari në Laç

Një 51-vjecar ka humbur jetën aksidentalisht mbrëmjen e së enjtes në Laç. Përmes një njoftimi zyrtar policia lokale sqaroi se 51-vjeçari Y.T dyshohet se ka...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?