Zgjerimi, bllokohet vendimmarrja, Italia kërkon nga Gjermania përmirësim të tekstit për Shqipërinë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Takimi i së hënës i Këshillit të Ambasadorëve të Bashkimit Evropian vendosi të bllokojë miratimin e përfundimeve për procesin e zgjerimit.

Korrespondenti i Euronews Albania në Bruksel, Ernest Bunguri, bëri me dije se ka qenë Italia, ajo që i ka kërkuar presidencës gjermane, që të përmirësojë tekstin, sidomos për Shqipërinë.

“Ajo që pritet të ndodhë është se Gjermania duhet të vijë me një tekst të ri ditët në vijim, me sa kemi mësuar ky tekst nuk do të vonojë, pra do të përpiqen që ta prezantojnë këtë sa më shpejt,” – u shpreh Bunguri

Ndërkohë Holanda dhe Franca shfaqën sërish qëndrimin e tyre sipas së cilit Shqipëria nuk është ende gati dhe në njëfarë forme, edhe nëse Maqedonia e Veriut zhbllokon çështjen që ka me Bullgarinë, sërish Shqipëria të ndahet nga Maqedonia e Veriut në procesin integrues dhe nëse do të ketë konferencë ndërqeveritare të afërt, ajo të mbahet vetëm me Shkupin zyrtar.

Më herët Euronews Albania raportoi se Konferenca e Parë Ndërqeveritare nuk do të zhvillohet brenda muajit dhjetor, por në mars. 

Në dokumentin e siguruar nga Euronews Abania thuhet se ajo do të mbahet sapo të jetë miratuar kuadri negociues dhe për Shqipërinë, pra pasi i të jenë plotësuar dy kushtet e mbetura, plotësimi i Gjykatës Kushtetuese dhe miratimi i Ligjit Anti-shpifje.

 

Lexoni gjithashtu:

Ekskluzive: BE miraton konkluzionet, konferenca e anëtarësimit shtyhet për në mars


 

Etiketimet

Informacione se në Kosovë veprojnë grupe ilegale serbe, nisin hetimet

Policia e Kosovës ka informacione se në territorin e Kosovës veprojnë “grupe apo organizata ilegale” nga Serbia, ndërsa Prokuroria Speciale në Prishtinë është duke...

Humb jetën në një aksident në Greqi 54-vjeçari shqiptar

Një shtetas shqiptar ka humbur jetën në një aksident në qendër të Selanikut. Mediat greke raportojnë se 54-vjeçari, identiteti i të cilit nuk dihet, ka...

Manastirliu: 10 mijë turistë të huaj morën shërbim në qendrat shëndetësore

35 mijë pushues kanë marrë shërbime mjekësore në qendrat shëndetësore që në zonat turistike gjatë muajve të fundit. Shifra është publikuar nga ministrja Ministrja e...

TË FUNDIT

Informacione se në Kosovë veprojnë grupe ilegale serbe, nisin hetimet

Policia e Kosovës ka informacione se në territorin e Kosovës veprojnë “grupe apo organizata ilegale” nga Serbia, ndërsa Prokuroria Speciale në Prishtinë është duke...

Humb jetën në një aksident në Greqi 54-vjeçari shqiptar

Një shtetas shqiptar ka humbur jetën në një aksident në qendër të Selanikut. Mediat greke raportojnë se 54-vjeçari, identiteti i të cilit nuk dihet, ka...

Manastirliu: 10 mijë turistë të huaj morën shërbim në qendrat shëndetësore

35 mijë pushues kanë marrë shërbime mjekësore në qendrat shëndetësore që në zonat turistike gjatë muajve të fundit. Shifra është publikuar nga ministrja Ministrja e...

Abazoviç duhet të dorëhiqet, ish-këshilltari: Tregoi papjekuri politike

Vasel Camaj, ish-këshilltar politik i Dritan Abazoviç tha se kryeministri shqiptar i Malit të Zi ka treguar shumë herë papjekuri politike, pasi nuk ka arritur ta...

Putin dhe XI në G20, samiti i parë global që kur Rusia pushtoi Ukrainën

Presidenti kinez Xi Jinping dhe ai rus Vladimir Putin kanë në plan të marrin pjesë në samitin e grupimit G20, që zhvillohet në nëntor...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?