”Transparency International” për kapjen e shtetit: Shqipëria dhe Turqia janë vendet ku ka më shumë ligje me porosi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Turqia dhe Shqipëria janë vendet ku ka më shumë ligje me porosi. Në raportin e Transparency International për kapjen e shtetit, jepen shembuj si ligji për lojërat e fatit apo propozimi për ndërtimin e rrugës Milot-Balldren si raste të ligjeve me porosi, ndërsa si një prej shkaqeve për këtë situatë, citohet gjendja e parlamentit shqiptar.


Vendet ku ka më së shumti ligje me porosi sipas Transparency International janë Turqia dhe Shqipëria. Në raportin për kapjen e shtetit të publikuar më 15 dhjetor, një prej shembujve të paraqitur është ligji për lojërat e fatit. I iniciuar për të larguar pikat e basteve nga qendrat e banuara, për t’i taksuar më shumë dhe për t’i limituar, në fund nuk rezultoi kështu. 24 orë përpara miratimit, dy deputetë socialistë dhe një i Lëvizjes Socialiste për Integrim paraqitën amendamente, ku në vend që të limitohej numri i tyre, u përhap në mënyrë domethënëse.

Përveç kësaj, taksat u ulën nga 25 në 15%, u dyfishua limiti nga 500 në 1000 dhe u ul distanca nga 200 në 100 metër nga njëra-tjetra.

Në raport thuhet gjithashtu se ky ligj jo vetëm që rriti përfitimet e kompanive por edhe lehtësoi pastrimin e parave, ku sipas Departamentit të Shtetit Amerikan, lojërat e fatit ishin metoda për të fshehur të ardhurat e paligjshme në Shqipëri.

Po ashtu shembull për ligjet e bëra të porositura, merret edhe propozimi i pakërkuar për ndërtimin e rrugës Milot-Balldren.

 Kompania,sipas Transparency International, është e lidhur ngushtë me qeverinë socialiste dhe kjo lidhje e bën këtë marrëveshje problematike.

Ndikim për këtë situatë sipas raportit ka pasur edhe gjendja e parlamentit shqiptar. Me një kontroll të fortë qeveritar dhe një parlament të dobët, sigurohet marrja e vendimeve për të dobësuar kontrollin dhe balancimin e pushteteve dhe i hapin rrugë miratimit të ligjeve të porositura nga një grup i vogël njerëzish.


Etiketimet

Shpërthim në lokalin e një polici në Shkodër

Një lëndë plasëse ka shpërthyer në derën e lokalit të një polici në Shkodër. Ngjarja ka ndodhur në orën 02:20. Fatmirësisht nuk ka të lënduar...

Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit në Ukrainë?

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski deklaroi se ka "shumë të vdekur" nga një sulm rus me raketa pranë Chernihivit. Ai ka akuzuar Rusinë për një...

Suedia dhe Finlanda mund t’i bashkohen NATO-s në dy muaj

Ambasadorja e SHBA-së, Julianne Smith ka thënë se Suedia dhe Finlanda mund t'i bashkohen NATO-s në "dy muajt e ardhshëm". Në një intervistë, ajo tha...


TË FUNDIT

Shpërthim në lokalin e një polici në Shkodër

Një lëndë plasëse ka shpërthyer në derën e lokalit të një polici në Shkodër. Ngjarja ka ndodhur në orën 02:20. Fatmirësisht nuk ka të lënduar...

Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit në Ukrainë?

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski deklaroi se ka "shumë të vdekur" nga një sulm rus me raketa pranë Chernihivit. Ai ka akuzuar Rusinë për një...

Suedia dhe Finlanda mund t’i bashkohen NATO-s në dy muaj

Ambasadorja e SHBA-së, Julianne Smith ka thënë se Suedia dhe Finlanda mund t'i bashkohen NATO-s në "dy muajt e ardhshëm". Në një intervistë, ajo tha...

G7 ofron mbi 18 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën

Liderët financiarë të G7 kanë rënë dakord për t’i ofruar Ukrainës një ndihmë prej 18.4 miliardë dollarë, raporton ‘Reuters’. Ministrat e Financave dhe guvernatorët e...

Gjermania miraton mandatin e vaksinës për punonjësit e shëndetësisë

Gjykata e Lartë e Gjermanisë ka miratuar një mandat për punonjësit e shëndetësisë që të vaksinohen kundër COVID-19. Gjykata Kushtetuese Federale njoftoi të enjten se...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER