Basha takim me studentët e mjekësisë: Do anulojmë koncesionet dhe do bëjnë investime në shëndetësi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha gjatë një bashkëbisedimi me studentët e Universitetit të Mjekësisë u shpreh se masat e marra nga qeveria në këtë kohë pandemie janë burokratike.

Ai theksoi se kemi humbur shumë mjekë dhe infermierë për shkak të mungesës së masave mbrojtëse.

“Rekomandimet tona për ndërhyrje në shëndetësi, bien në vesh të shurdhër. Plani ynë me 5 pika është shembull i menaxhimit të shëndetësisë në kohë krize. Qeveria është e vonuar dhe se masat burokratike dhe të paqarta. Studentët mund të përfshiheshin me dëshirën e tyre në këtë proces. Kemi humbur shumë mjekë për shkak të mungesës së mjeteve mbrojtëse. Studentëve të mjekësisë mund t’u jepej mundësia për praktikë. Qeveria nuk ka plan, ky është problemi kryesor i pandemisë”, u shpreh kryedemokrati.

Ky i fundit premtoi se kur të vijë në pushtet do të anulojë koncesionet si dhe të bëjë financime në sistemin shëndetësor.

“Anulim i koncesioneve dhe financim i gjithë sistemit shëndetësor. Hapi numër 1, pagat 1200 euro për mjekët dhe 700 euro për infermierët. Shëndetësia falas përfundoi në shëndetësi PPP”, tha ai.


Etiketimet

Në Shqipëri rregullimi i dhëmbëve është itinerar i një pakete turistike

Turizmi dentar po zhvillohet gjithnjë e më shumë në Shqipëri. Përveç shërbimeve dentare, pacientëve u ofrohen paketa të mirëfillta turistike nga klinikat dhe agjencitë...

Banorët e Kievit nuk i tremben luftës

Pronarët e bizneseve, shkrimtarët, por edhe qytetarët e thjeshtë në Kiev vijojnë të ndjekin rutinën e përditshme, pavarësisht kërcënimit për një pushtim rus. Për poetin...

Kremlini i cilëson sanksionet ndaj Putin politikisht shkatërruese

Rusia paralajmëroi të mërkurën se vendosja e sanksioneve direkte ndaj presidentit Vladimir Putin, të paralajmëruara nga presidenti amerikan Joe Biden, do të jenë “politikisht...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER