Vaksina anti-COVID, Rama: Procesi i vaksinimit do të nisë në mes të janarit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri Edi Rama gjatë konferencës online me gazetarët u shpreh se në mesin e muajit janar do të nisë procesi i vaksinimit në Shqipëri për koronavirusin.

“I gjithë ky ngërç i takon vetëm fazës që parë së prodhimit, do të rritet në muajt në vijim. Ne jemi të bindur që do të fillojmë vaksinimin pa pritur që të kalojmë ose të kalojë ky ngërç, do ta fillojmë vaksinimin brenda janarit. Në mes të janarit do të jemi në gjendje të fillojmë vaksinimin”, u shpreh Rama.

Kryeministri premtoi më tej se së shpejti do të vijnë edhe 400 mijë teste të shpejta.

“Së shpejti do të kemi 400 mijë teste të tjera që vijnë në Shqipëri dhe do të rrisim testimet. Kemi të mbuluar skemën e rimbursimit të paketës bazë për pacientët që trajtohen në shtëpi. Kemi garantuar një vaksinim të konsiderueshëm për gripin sezonal.  Ndërkohë prej 1 janarit do paguajnë me 1000 euro plus mjekët dhe 500 euro plus të gjitha stafet në vijën e parë të zjarrit”, tha ai më tej.

Lexoni gjithashtu:

Rama në konferencën e fundvitit: Në sistemin e drejtësisë ka ende probleme

Bilanci i pandemisë, Rama: Më mirë se ne vetëm Serbia


 

Etiketimet

Aksident në Devoll, automjeti del nga rruga, plagoset 28-vjeçari

Më datë 06.10.2022, rreth orës 13:20, në aksin rrugor Korçë-Kapshticë, në afërsi të fshatit Dobranj, Devoll, shtetasi K. B., rreth 28 vjeç, banues në...

I dënuar në arrati për vjedhje, arrestohet 24-vjeçari në Pukë

Një 24-vjeçari i cili ishte shpallur në kërkim, u vu në pranga nga policia në fshatin Kimëz në Pukë. Ndaj shtetasit, L. M, Gjykata e...

E-mail për Metën, Kryemadhi: Tërhoqën vëmendjen nga lirimi i Alqi Bllakos

Deputetja Monika Kryemadhi është shprehur për Euronews Albania se e-mail që qarkulloi sot në media për Ilir Metën, u bë me qëllimin për të...

TË FUNDIT

Aksident në Devoll, automjeti del nga rruga, plagoset 28-vjeçari

Më datë 06.10.2022, rreth orës 13:20, në aksin rrugor Korçë-Kapshticë, në afërsi të fshatit Dobranj, Devoll, shtetasi K. B., rreth 28 vjeç, banues në...

I dënuar në arrati për vjedhje, arrestohet 24-vjeçari në Pukë

Një 24-vjeçari i cili ishte shpallur në kërkim, u vu në pranga nga policia në fshatin Kimëz në Pukë. Ndaj shtetasit, L. M, Gjykata e...

E-mail për Metën, Kryemadhi: Tërhoqën vëmendjen nga lirimi i Alqi Bllakos

Deputetja Monika Kryemadhi është shprehur për Euronews Albania se e-mail që qarkulloi sot në media për Ilir Metën, u bë me qëllimin për të...

Të prekur nga tërmeti/ Historia e Ramiz Çopës, që ka mbetur pa shtëpi prej 3 vjetësh

Pas tërmetit, në çdo cep të Durrësit ka një histori për të treguar. Ka vuajtje, mungesë e dëshirë për shpresë, për ata që prej...

Piktori që ëndërronte aktrimin, dibrani zgjodhi Pogradecin për t’u frymëzuar

Natyrë, personazhe, njerëz të thjeshtë, abstrakte, të tilla piktura do të gjeni në qoftë se vizitoni galerinë e krijuar nga vet piktori Artan Kaja. Kaja...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?