Dëmtohet rruga në Borsh, u rikonstruktua një vit më parë, reshjet e shiut shkaktuan rrëshqitjen

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Aksi rrugor Borsh-Sarandë është dëmtuar nga reshjet fundit të shiut, një pjesë e saj ka rrëshqitur duke bërë që kalimi në këtë aks të bëhet vetëm në një korsi.

Kjo pjesë e dëmtuar është restauruar vetëm një vit më parë por si gjatë restaurimin ashtu edhe gjatë ndërtimit të saj përpara 13 vitesh, banorët shprehen se nuk janë marrë parasysh burimet e shumta ujore në këtë zonë.

Në pjesën e dëmtuar kanë shkuar përfaqësues të Autoritetit Rrugor Shqiptar të cilët shprehen se po punohet për të ndalur më tej dëmtimin e rrugës për shkak të rrëshqitjes së saj.

Sipas drejtorit të ARRSH-së Ergys Verdho ky është një aks problematik dhe prej një viti është gati një projekt për t’i dhënë zgjidhje kësaj situate.

Kompania Salillari, e cila ka përgjegjësinë e mirëmbajtjes së këtij aksi, një vit më parë ka ri-asfaltuar pjesën e dëmtuar por nuk ka kryer punime për të shmangur dëmtimin e mëtejshëm megjithëse edhe para një viti kjo çarje kishte dhënë shenjat e para.


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...