Injekohen 50 dozat e para të vaksinës në Shqipëri

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shqipëria e hapi siparin e vaksinimit anti-covid me injektimin e dozës së parë tek shefja e Spitalit Infektiv, Najada Çomo dhe kryeministri Edi Rama.

Në ambientet e stadiumit kombëtar “Air Albania”, ku zakonisht gumëzhijnë brohorimat e tifozëve, nuk munguan ovacionet për ‘golin’ e parë në luftën kundër coronavirusit.

Për rreth gjashtëdhjetë minuta mjekë të spitalit Infektiv dhe atij “Shefqet Ndroqi”, të cilit i përkasin grupit prioritar të vaksinimit iu nënshtruan procedurës pak-sekondëshe.

Kryeministri Rama njoftoi mesditën e të hënës se ishte vendosur që procesi të niste një javë më herët, falë dozave të ofruara nga një vend i paemëruar i Bashkimit Europian. Ndërsa javën e tretë të janarit pritet të nisë vaksinimi në kuadër të 500 mijë dozave të siguruara nga kontrata me Pfizer.

Kreu i qeverisë tha se pritet që në ditët në vijim të bëhen transparente procedurat e ndjekura për ruajtjen frigoriferike të vaksinave.

Rama përsëriti thirrjet se vaksina ishte e sigurt dhe jo e detyrueshme, ndërsa ironizoi teoritë konspirative.

“Është e sigurt që vaksina i lë Ilirët Ilirë dhe nuk futet çip në trup për të përgjuar thashethemet e kafeneve,” tha Rama pas marrjes së vaksinës.

Kryeministri gjithashtu theksoi se Shqipëria i qëndron planit për t’i dhuruar Kosovës një sasi simbolike vaksinash.

Procedura do të rinisë nesër në orën 09:00.


 

Etiketimet

5 kg heroinë në valixhe, si tentoi t’i shmangej autoriteteve 81-vjeçarja

Një 81-vjeçare që udhëtonte nga Afrika në Kanada u arrestua në aeroportin e Varshavës nën dyshimin për posedim të paligjshëm të heroinës me vlerë...

Në Tiranë kam njerëz që i quaj familje, thotë studentja serbe

Nevena Zhivançeviç, studentja serbe që studion gjuhën shqipe në fakultet tha se lidhja e saj me këtë gjuhë është shumë e madhe. Në një intervistë për...

Studentët nga Beogradi: Në lokalet serbe dëgjohen këngëtarët shqiptarë

Studentët serbë Borivoje Llaziç dhe Nevena Zhivançeviç të cilët studiojnë gjuhën shqipe në Beograd thonë se shqipen e kanë dëgjuar fillimisht nga këngët. Në një...

TË FUNDIT

5 kg heroinë në valixhe, si tentoi t’i shmangej autoriteteve 81-vjeçarja

Një 81-vjeçare që udhëtonte nga Afrika në Kanada u arrestua në aeroportin e Varshavës nën dyshimin për posedim të paligjshëm të heroinës me vlerë...

Në Tiranë kam njerëz që i quaj familje, thotë studentja serbe

Nevena Zhivançeviç, studentja serbe që studion gjuhën shqipe në fakultet tha se lidhja e saj me këtë gjuhë është shumë e madhe. Në një intervistë për...

Studentët nga Beogradi: Në lokalet serbe dëgjohen këngëtarët shqiptarë

Studentët serbë Borivoje Llaziç dhe Nevena Zhivançeviç të cilët studiojnë gjuhën shqipe në Beograd thonë se shqipen e kanë dëgjuar fillimisht nga këngët. Në një...

Të flasësh shqip në Serbi, studenti nga Bujanoci: Nuk jam paragjykuar për gjuhën

Borivoje Llaziç, student nga Serbia që studion gjuhën shqipe thotë se nuk është paragjykuar që ka zgjedhur të studiojë gjuhën e në kombi me të...

Dita Botërore e Fotografisë, Tasho: Nuk mjafton të shkrepësh aparatin, duhet mendim

19 gushti është dita ndërkombëtare e fotografisë. Fotografi Roland Tasho tha për Euronews Albania se arti i fotove është masivizuar, por jo të gjithë...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?