COVID-19, ulet numri i vdekjeve, 707 raste të reja në 24 orët e fundit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ministria e Shëndetësisë dhe e Mbrojtjes Sociale bën me dije se katër qytetarë kanë humbur jetën në 24 orët e fundit nga Covid-19, ndërsa nga kryerja e 3307 testimeve, 707 prej tyre kanë rezultuar pozitivë.


Sipas ministrisë, në katër spitalet COVID po trajtohen 268 pacientë, 29 në terapi intensive nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.

Autoritetet kërkojnë nga qytetarët të kujdesen për ruajtjen e higjienës personale dhe distancimin fizik, si përpjekje për të frenuar përhapjen e mëtejshme të Covid-19.

 

 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë – 14542

Fier – 1819

Shkodër – 1384

Durrës – 1363

Lezhë – 998

Vlorë – 1028

Korçë – 934

Elbasan – 968

Berat – 812

Dibër – 536

Gjirokastër – 461

Kukës – 373.

Ministria po ashtu u bën thirrje qytetarëve që në rast se kanë shenja të ngjashme me ato të Covid-19, të konsultohem menjëherë me mjekun për të nisur ekzaminimet përkatëse. Qarku më i prekur nga Covid-19 në Shqipëri është Tirana, qark ky, i cili kryeson si për numrin e rasteve të infeksionit ashtu dhe për numrin e viktimave.

Shqipëria prej tre ditësh vijon procesin e vaksinimit kundër Covid-19, ndërsa personat e parë që morën vaksinën “Pfizer” ishin shefja e Infektivit Najada Çomo dhe kryeministri Edi Rama. Stafi mjekësor është kategoria e parë, e cila është programuar nga MSH-ja të marrë vaksinën kundër virusit vdekjeprurës.

 Etiketimet

Rikthehet qarkullimi normal, 400 mijë të huaj erdhën në prill

1 milion të huaj kanë hyrë në Shqipëri, në 4 muajt e parë të vitit, ku bumi më i madh është shënuar në muajin...

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...

TË FUNDIT

Rikthehet qarkullimi normal, 400 mijë të huaj erdhën në prill

1 milion të huaj kanë hyrë në Shqipëri, në 4 muajt e parë të vitit, ku bumi më i madh është shënuar në muajin...

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...

SHBA konfirmon nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë shtete

Qendra e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) tha të enjten se kishte identifikuar nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë...

Lukashenko urdhëron formimin e komandës së re ushtarake në kufi me Ukrainën

Lideri bjellorus Alexander Lukashenko ka urdhëruar të enjten formimin e një komande të re ushtarake në kufirin jugor të vendit me Ukrainën, raporton Reuters. “Është...