Dita e tretë e vaksinimit anti-COVID, injektohen 50 mjekë dhe infermierë, pasi 21 ditësh marrin dozën e dytë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Sot është dita e tretë e vaksinimit anti-COVID, proces që po zhvillohet në ambientet e “Air Albania” në kryeqytet.

Gazetarja Dorina Halili raportoi se procesi po vijon normalisht dhe se vaksina po u injektohet mjekëve dhe infermierëve nga spitalet COVID.

Sipas saj, ditën e sotme kanë bërë vaksinën COVID 50 mjekë dhe infermierë, ndërkohë që pritet që të vaksinohen edhe 20 të tjerë.

Gazetarja tha se të gjithë mjekët dhe infermierët që bëjnë sot vaksinën, duhet të marrin dozën e dytë pas 21 ditësh.

Ndërkohë, në ambientet e “Air Albania” nuk lejohet që të filmohet procesi i vaksinimit dhe mediat nuk kanë autorizim për të hyrë.

Sipas ministrisë së Shëndetësisë, kjo është një masë e marrë për të shmangur grumbullimet.

Gazetarja Halili tha më tej se në diët e në vijim çdo media do të ketë lejen e saj për ta filmuar nga afër këtë proces. 

Sakaq, mesditën e sotme kryeministri Edi Rama, ishte i pranishëm në depon qendrore të ISHP-së, ku publikoi pamje nga frigoriferët ku mbahen vaksinat anti-COVID.

Gjatë inspektimit të kapaciteteve të zinxhirit ftohës në Institutin e Shëndetit Publik, shefja e epidemiologjisë, Silva Bino tha se vaksinat përdoren brenda kohës së përcaktuar.

“Ne jemi përpjekur që çdo dozë ta përdorim brenda orarit që ajo ka sepse kur hollohet mund ta përdorësh brenda 5 orësh në temperaturë frigoriferike dhe 2 orë temperaturë ambienti”, tha Bino.

Lexoni gjithashtu:

Dita e dytë e vaksinimit anti-COVID në ”Air Albania”, së shpejti do u injektohet edhe të moshuarve


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...