U denoncua për korrupsion, arrestohet sanitarja e spitalit që hiqej si infermiere

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Policia e Tiranës njoftoi të mërkurën për arrestimin e një sanitareje të spitalit “Shefqet Ndroqi”, e cila hiqej kinse infermiere dhe në një rast në muajin dhjetor i kishte marrë familjares së një pacienti ryshfet.

Rasti, i denoncuar në media dhe i shoqëruar me reagime të shumta nga opinioni publik, ka lidhje me një kallëzim të bërë në muajin dhjetor. Një vajzë 30-vjeçare me inicialet E.S ka paditur sanitaren me inicialet T.A (58 vjeçe), se në kohën kur e ëma e saj ishte e shtruar në spital, sanitarja e ka mashtruar duke i marrë rregullisht para – 5 deri në 6 mijë lekë, – duke iu shfaqur si infermiere.

Policia tha se kjo çështje po vijohet të hetohet pas denoncimit edhe në emisionet televizive të gazetarisë hulumtuese.

Ministrja e Shëndetësisë reagoi mbrëmjen e së martës duke dënuar publikisht rastin. Ministrja Ogerta Manastirliu tha se për veprimin e paligjshëm dhe korruptiv i ka kërkuar drejtorisë së spitalit shkarkimin nga detyra.

Manastirliu këmbënguli duke thënë se “akti është i izoluar” dhe se “një punonjëse nuk mundet kurrsesi të njollosë punën e jashtëzakonshme të mjekëve.

Po gjatë së mërkurës, policia tha se kishte arrestuar edhe 7 persona të tjerë, një të riu që kishte përndjekur dhe dhunuar ish-të dashurën, dy persona për vjedhje dhe katër të tjerë për drejtim të makinës në gjendje të dehur.


 

Etiketimet

Informacione se në Kosovë veprojnë grupe ilegale serbe, nisin hetimet

Policia e Kosovës ka informacione se në territorin e Kosovës veprojnë “grupe apo organizata ilegale” nga Serbia, ndërsa Prokuroria Speciale në Prishtinë është duke...

Humb jetën në një aksident në Greqi 54-vjeçari shqiptar

Një shtetas shqiptar ka humbur jetën në një aksident në qendër të Selanikut. Mediat greke raportojnë se 54-vjeçari, identiteti i të cilit nuk dihet, ka...

Manastirliu: 10 mijë turistë të huaj morën shërbim në qendrat shëndetësore

35 mijë pushues kanë marrë shërbime mjekësore në qendrat shëndetësore që në zonat turistike gjatë muajve të fundit. Shifra është publikuar nga ministrja Ministrja e...

TË FUNDIT

Informacione se në Kosovë veprojnë grupe ilegale serbe, nisin hetimet

Policia e Kosovës ka informacione se në territorin e Kosovës veprojnë “grupe apo organizata ilegale” nga Serbia, ndërsa Prokuroria Speciale në Prishtinë është duke...

Humb jetën në një aksident në Greqi 54-vjeçari shqiptar

Një shtetas shqiptar ka humbur jetën në një aksident në qendër të Selanikut. Mediat greke raportojnë se 54-vjeçari, identiteti i të cilit nuk dihet, ka...

Manastirliu: 10 mijë turistë të huaj morën shërbim në qendrat shëndetësore

35 mijë pushues kanë marrë shërbime mjekësore në qendrat shëndetësore që në zonat turistike gjatë muajve të fundit. Shifra është publikuar nga ministrja Ministrja e...

Abazoviç duhet të dorëhiqet, ish-këshilltari: Tregoi papjekuri politike

Vasel Camaj, ish-këshilltar politik i Dritan Abazoviç tha se kryeministri shqiptar i Malit të Zi ka treguar shumë herë papjekuri politike, pasi nuk ka arritur ta...

Putin dhe XI në G20, samiti i parë global që kur Rusia pushtoi Ukrainën

Presidenti kinez Xi Jinping dhe ai rus Vladimir Putin kanë në plan të marrin pjesë në samitin e grupimit G20, që zhvillohet në nëntor...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?