Gjykata lë në qeli sanitaren e ‘Shefqet Ndroqit’ që akuzohet për mashtrim

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Gjykata e Tiranës ka lënë në qeli Tire Alldervishin, sanitarja e spitalit “Shefqet Ndroqi”, e cila akuzohet për mashtrim.


Gjatë seanës Prokuroria kërkoi “arrest me burg” për sanitaren dhe më pas gjyqtarja Rexhina Merlika miratoi këtë masë.

Prokurori Bledar Valikaj deklaroi se ka dyshime se kemi të bëjmë me një skemë zhvatjeje ndaj pacientëve me COVID-19 në spitalin “Shefqet Ndroqi”.

“Ka kërkuar fillimisht 2 mijë lekë vetëm për të futur telefonin, Tirja i jepte kallëzueses edhe një liste me ilaçe që duhet të blinte për kurimin e nënës së saj. Sanitarja Alldervishi në momente të caktuara ka kërkuar edhe 7 mijë lek, madje i cilësonte pak. Po hetojmë nëse kemi të bëjmë  me një skemë zhvatjeje ndaj të sëmurëve me COVID- 19″, tha prokurori Bledar Valikaj. 

Prokurori Valikaj u shpreh se do të sekuestrohen disa kartela shëndetësore në këtë spital. 

“Në funksion të hetimeve do sekuestrojmë në vijim kartelat shëndetësore tek “Shefqet Ndroqi”, u shpreh ai më tej. 

Edhe gjyqtarja Rexhina Merlika i ka kërkuar organit të akuzës të hetojë mbi këtë bazë për të nxjerrë para përgjegjësisë personat e tjerë që mund të fshihen pas sanitares së arrestuar.

Tire Alldervishi u arrestua një ditë më parë, pasi hiqej si infermiere dhe akuzohet se në muajin dhjetor i ka marrë 30-vjeçares Elkiena Sinanaj, ryshfet prej 8 milionë lekë për kurimin e nënës së saj në spitalin “Shefqet Ndroqi”. 

Ministrja e Shëndetësisë reagoi mbrëmjen e së martës duke dënuar publikisht rastin.

Ministrja Ogerta Manastirliu tha se për veprimin e paligjshëm dhe korruptiv i ka kërkuar drejtorisë së spitalit shkarkimin nga detyra të sanitares. 

Lexoni gjithashtu:

Arrestimi i sanitares, prokuroria nis hetim të thelluar nëse ka skemë përfitimi

 Etiketimet

Rikthehet qarkullimi normal, 400 mijë të huaj erdhën në prill

1 milion të huaj kanë hyrë në Shqipëri, në 4 muajt e parë të vitit, ku bumi më i madh është shënuar në muajin...

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...

TË FUNDIT

Rikthehet qarkullimi normal, 400 mijë të huaj erdhën në prill

1 milion të huaj kanë hyrë në Shqipëri, në 4 muajt e parë të vitit, ku bumi më i madh është shënuar në muajin...

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...

SHBA konfirmon nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë shtete

Qendra e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) tha të enjten se kishte identifikuar nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë...

Lukashenko urdhëron formimin e komandës së re ushtarake në kufi me Ukrainën

Lideri bjellorus Alexander Lukashenko ka urdhëruar të enjten formimin e një komande të re ushtarake në kufirin jugor të vendit me Ukrainën, raporton Reuters. “Është...