Akti normativ botohet në Fletoren Zyrtare, qeveria lejon përdorimin e vaksinave ruse dhe kineze në popullatë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Akti normativ me anë të të cilit qeveria lejon përdorimin e vaksinave ruse dhe kineze në popullatë është botuar në Fletoren Zyrtare.

Botimi në fletoren zyrtare vjen disa ditë pasi qeveria i hapi rrugë përdorimit të vaksinave ruse dhe kineze pas autorizimit për negocim të dy ministrave, atij të Shëndetësisë dhe Rindërtimit.

Në aktin normativ lidhur me vaksinimin është shtuar edhe pjesa ku thuhet aprovohen për përdorim në popullatë “trupa të tjera certifikuese të vendeve që prodhojnë vaksina anti-COVID”.

“Vaksinat anti-COVID 19 aprovohen për përdorim në popullatë bazuar në aprovimet e Food andDrugs Administration të Shteteve të Bashkuara të Amerikës (FDA), ose European Medicine Agency (EMA) të Bashkimit Evropian ose të trupave të tjera certifikuese të vendeve që prodhojnë vaksina anti-COVID 19”, shkruhet në aktin normativ të qeverisë.

Ky parashikim në aktin normativ, hap rrugën për të negociuar për marrjen e vaksinave ‘Sputnik V’ nga Rusia dhe vaksinave ‘Sinovac’ dhe ‘Sinofarm’ nga Kina.

Ky akt normativ, përbën një ndryshim në politikën e ndjekur nga qeveria shqiptare për sigurimin e vaksinave anti-COVID.

Më herët kryeministri Rama, por edhe ministrja Manastirliu kishin deklaruar disa herë se po punonin për të siguruar vetëm vaksina që janë të certifikuara nga FDA në SHBA dhe EMA në Europë.

Aktualisht, Shqipëria e ka nisur procesin e vaksinimit prej fillimit të janarit falë dozave që janë dhuruar, por pjesës tjetër që janë marrë falë kontratës me ‘Pfizer’.

Procesi deri më tani ka ecur me ritme jo shumë të shpejta, ndërkohë që ditën e nesërme pritet të vijnë 38 400 dozat e para të vaksinës ‘Astrazeneca’.

 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

I dënuar në arrati për vjedhje, arrestohet 24-vjeçari në Pukë

Një 24-vjeçari i cili ishte shpallur në kërkim, u vu në pranga nga policia në fshatin Kimëz në Pukë. Ndaj shtetasit, L. M, Gjykata e...

E-mail për Metën, Kryemadhi: Tërhoqën vëmendjen nga lirimi i Alqi Bllakos

Deputetja Monika Kryemadhi është shprehur për Euronews Albania se e-mail që qarkulloi sot në media për Ilir Metën, u bë me qëllimin për të...

Të prekur nga tërmeti/ Historia e Ramiz Çopës, që ka mbetur pa shtëpi prej 3 vjetësh

Pas tërmetit, në çdo cep të Durrësit ka një histori për të treguar. Ka vuajtje, mungesë e dëshirë për shpresë, për ata që prej...

TË FUNDIT

I dënuar në arrati për vjedhje, arrestohet 24-vjeçari në Pukë

Një 24-vjeçari i cili ishte shpallur në kërkim, u vu në pranga nga policia në fshatin Kimëz në Pukë. Ndaj shtetasit, L. M, Gjykata e...

E-mail për Metën, Kryemadhi: Tërhoqën vëmendjen nga lirimi i Alqi Bllakos

Deputetja Monika Kryemadhi është shprehur për Euronews Albania se e-mail që qarkulloi sot në media për Ilir Metën, u bë me qëllimin për të...

Të prekur nga tërmeti/ Historia e Ramiz Çopës, që ka mbetur pa shtëpi prej 3 vjetësh

Pas tërmetit, në çdo cep të Durrësit ka një histori për të treguar. Ka vuajtje, mungesë e dëshirë për shpresë, për ata që prej...

Piktori që ëndërronte aktrimin, dibrani zgjodhi Pogradecin për t’u frymëzuar

Natyrë, personazhe, njerëz të thjeshtë, abstrakte, të tilla piktura do të gjeni në qoftë se vizitoni galerinë e krijuar nga vet piktori Artan Kaja. Kaja...

Çfarë fsheh Shpiragu? Përpjekjet për nxjerrjen e naftës dhe gazit

Përpjekjet e Shqipërisë për të nxjerrë naftë dhe gaz nga Shpiragu u rikthyen në muajin shtator, kur kryeministri Edi Rama foli për zhvillime të...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?