Moti në Shqipëri, çfarë parashikojnë meteorologët për këtë javë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kushtet meteorologjike në vend do të njohin përmirësim duke nisur nga mesi i kësaj jave. Kështu u shpreh meteorologu Hakil Osmani, gjatë një interviste për Euronews Albania.

Ai thotë se në fund të javës do të dominojë moti i kthjellët me vranësia të pakta, të cilat nuk do sjellin probleme.

“Dita e sotme ka nisur me reshje të shiut në pjesën e ultësirës perëndimore dhe prezencës së dëborës në pjesën lindore. Për fat të mirë pritet të kemi një përmirësim të motit gjatë ditës së martë dhe në vijim duke bërë që deri në fundjavë do kemi më së shumti dominim të kthjellimeve dhe prezencë të vranësirave, të cilat do krijojnë reshje të izoluara dhe të pakta, por që nuk do jenë problematike”, tha ai.

Po ashtu edhe vlerat termike thotë z. Osmani parashikohet të pësojnë rritje të ndjeshme.

“Pritet një rënie gjatë mesit të javës, në zonat malore në -5 gradë celsius, por fundjava do të sjellë rritje të temperaturave si në vlerat minimale ashtu dhe në ato maksimale”, theksoi ai.

Lexoni gjithashtu: 

Reshjet e dëborës shkaktojnë probleme në Korçë dhe Shkodër

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Meta paralajmëron publikimin e fakteve të reja për inceneratorët

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta do të publikojë fakte të reja në lidhje me atë që kjo forcë politike e konsideron skandal...

Të ulet përkohësisht TVSH-ja për produktet e shportës, thotë eksperti i ekonomisë

Për ekspertin e ekonmisë, Klodian Muço duhet të ulet për një periudhë kohore të përkohshme, ulja e TVSH-së për produktet e shportës për shkak...

Eksperti: Shqiptarët në vështirësi ekonomike, nga muaji mars çmimet vetëm në rritje

Eksperti i ekonomisë, Klodian Muço thotë se shqiptarët ndodhen në vështirësi ekonomike. Në një intervistë për "Euronews Albania", Muço u shpreh se rritja e vazhdueshme...

TË FUNDIT

Meta paralajmëron publikimin e fakteve të reja për inceneratorët

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta do të publikojë fakte të reja në lidhje me atë që kjo forcë politike e konsideron skandal...

Të ulet përkohësisht TVSH-ja për produktet e shportës, thotë eksperti i ekonomisë

Për ekspertin e ekonmisë, Klodian Muço duhet të ulet për një periudhë kohore të përkohshme, ulja e TVSH-së për produktet e shportës për shkak...

Eksperti: Shqiptarët në vështirësi ekonomike, nga muaji mars çmimet vetëm në rritje

Eksperti i ekonomisë, Klodian Muço thotë se shqiptarët ndodhen në vështirësi ekonomike. Në një intervistë për "Euronews Albania", Muço u shpreh se rritja e vazhdueshme...

Qindra hektarë të shkrumbuar nga zjarret në Shkodër, nis verifikimi i dëmeve

Nje banesë e djegur dhe qindra hektarë të shkrumbuar, është bilanci i deritanishëm i zjarreve që rrethuan Shkodrën gjatë ditës së djeshme. Flakët u favorizuan...

Gjendet i pajetë 50-vjeçari në Durrës

Një 50-vjeçar është gjetur pa shenja jete në lagjen nr. 17, në qytetin e Durrësit. Nga këqyrja paraprake nuk janë konstatuar shenja dhune, teksa dyshohet se...


Sondazh