“Koha” e Oltsen Gripshit, artisti bashkëkohor sjell ekspozitën e re, një përpjekje për të shpjeguar kohën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në këtë kohë pandemie ka munguar arti. Përtej gjithë vështirësive dhe kufizimeve, ka artistë që pikërisht koha ku po jetojmë, i frymëzon për të sjellë artin e tyre bashkëkohor dhe për të përçuar mesazhe të rëndësishme.

E tillë është ekspozita vetjake e artistit bashkëkohor Oltsen Gripshi, e cila është hapur këtë fundjavë në qytetin e Durrësit. Instalacioni “KOHA” kërkon të përfshijë brenda saj aktivizimin me komunitetin, duke krijuar një dialog rreth kohës së shkuar, në bashkëkohësinë që jetojmë dhe thurjes së saj në të ardhmen.

Në një intervistë për Euronews Albania artisti Gripshi tha se përmes kësaj ekspozite kishte dashur të kthejë në një vepër artistike tragjedinë që goditi Durrësin, me tërmetin e nëntorit 2019.

“Ekspozita ndërtohet përmes 300 orëve, kam dashur të përfshij edhe komunitetin në këtë ekspozitë duke i ftuar të dhurojë një ose më shumë ora dhe vendosur emrin dhe mbiemrin në rripin e orës.

Orët janë të të gjitha llojeve, të kohëve të ndryshme dhe secila thërret në kujtesë periudhaa të ndryshme

 

 

 


 

Etiketimet

Në Tiranë kam njerëz që i quaj familje, thotë studentja serbe

Nevena Zhivançeviç, studentja serbe që studion gjuhën shqipe në fakultet tha se lidhja e saj me këtë gjuhë është shumë e madhe. Në një intervistë për...

Studentët nga Beogradi: Në lokalet serbe dëgjohen këngëtarët shqiptarë

Studentët serbë Borivoje Llaziç dhe Nevena Zhivançeviç të cilët studiojnë gjuhën shqipe në Beograd thonë se shqipen e kanë dëgjuar fillimisht nga këngët. Në një...

Të flasësh shqip në Serbi, studenti nga Bujanoci: Nuk jam paragjykuar për gjuhën

Borivoje Llaziç, student nga Serbia që studion gjuhën shqipe thotë se nuk është paragjykuar që ka zgjedhur të studiojë gjuhën e në kombi me të...

TË FUNDIT

Në Tiranë kam njerëz që i quaj familje, thotë studentja serbe

Nevena Zhivançeviç, studentja serbe që studion gjuhën shqipe në fakultet tha se lidhja e saj me këtë gjuhë është shumë e madhe. Në një intervistë për...

Studentët nga Beogradi: Në lokalet serbe dëgjohen këngëtarët shqiptarë

Studentët serbë Borivoje Llaziç dhe Nevena Zhivançeviç të cilët studiojnë gjuhën shqipe në Beograd thonë se shqipen e kanë dëgjuar fillimisht nga këngët. Në një...

Të flasësh shqip në Serbi, studenti nga Bujanoci: Nuk jam paragjykuar për gjuhën

Borivoje Llaziç, student nga Serbia që studion gjuhën shqipe thotë se nuk është paragjykuar që ka zgjedhur të studiojë gjuhën e në kombi me të...

Dita Botërore e Fotografisë, Tasho: Nuk mjafton të shkrepësh aparatin, duhet mendim

19 gushti është dita ndërkombëtare e fotografisë. Fotografi Roland Tasho tha për Euronews Albania se arti i fotove është masivizuar, por jo të gjithë...

Informacione se në Kosovë veprojnë grupe ilegale serbe, nisin hetimet

Policia e Kosovës ka informacione se në territorin e Kosovës veprojnë “grupe apo organizata ilegale” nga Serbia, ndërsa Prokuroria Speciale në Prishtinë është duke...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?