Shkencëtarja shqiptare e EMA-s tregon se në cilat raste duhet t’i drejtohen mjekut, të vaksinuarit me ‘AstraZeneca’

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Shkencëtarja në Agjencinë Evropiane të Barnave, Ornela Ademi tha për Euronews Albania se vendimi i EMA, që e cilësoi vaksinën ‘AstraZeneca’ të sigurt, është një vendim i drejtë i marrë mbi bazën e konkludimit të të gjitha të dhënave shkencore të disponueshme.

Teksa theksoi se me gjithë efektet anësore të listuara, përfitimet e kësaj vakinë janë shumë më të mëdha se sa rreziku që ato paraqesin, znj. Ademi këshilloi të gjithë shqiptarët e vaksinuar me ‘AstraZeneca’ që brenda 14 ditëve nga marrja e vaksinave kanë simptoma të tilla, si marrja e frymës, gjakderdhje, enjtja e krahut, shikimi i turbullt, dhimbje koke të paraqiten tek mjeku, pasi duhet të marrin mjekimin e nevojshëm.

“Sugjerohet që personat që kanë marrë AstraZeneca të kontraktojnë mjekun për të marrë trajtimin e duhur sa i përket simptomave.

Nuk dihet ende mekanizmi pse ndodh kjo, vaksina jep një përgjigje imunitare që është një formë çrregullimi që njihet në mjekësi dhe për duhet marrë mjekimi i duhur. Është e rëndësishme që të vaksinuarit të paraqiten menjëherë tek pas këtyre simptoma”, tha znj. Ademi.

Shkencëtarja shqiptare konfirmoi se EMA është duke shqyrtuar studimet laboratorike e më tej ato klinike të vaksinës ruse Sputnik 5 për të parë nëse i përmbush standardet evropiane për t’u certifikuar nga Agjencia Evropiane e Barnave, ndërsa theksoi se një përgjigje përfundimtare lidhur me Sputnik V do të jepet rreth muajit qershor.

Ajo theksoi se EMA ende nuk ka marrë një kërkesë për aplikim lidhur me vaksinën kineze, teksa bëri thirrje që edhe në Shqipëri duhet të bëhet një monitorim i hollësishëm për të parë nëse vaksinat që po aplikohen kanë efekte anësore.


Etiketimet

Gjendet një valixhe e dyshimtë te Rruga e Kavajës

Mesditën e së premtes në Rrugën e Kavajës, në afërsi të një kompleksi pallatesh, është konstatuar një valixhe ngjyrë kafe. Shërbimet e Policisë kanë shkuar...

‘S’më shkon shamia e kuqe”, Balluku përplaset me Mziun pas komenteve për pamjen

Debate ka pasur sot në Kuvend mes ministres së Infrastrukturës, Belinda Ballukut dhe Xhelal Mziut. Ky i fundit është shprehur se është e paplotë “Rruga...

Eurodeputetja ngre alarmin: Protestat në RMV mund të përdoren nga Rusia

Eurodeputetja dhe Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon ka ngritur shqetësimin se protestat e dhunshme në Maqedoninë e Veriut mund të...

TË FUNDIT

Gjendet një valixhe e dyshimtë te Rruga e Kavajës

Mesditën e së premtes në Rrugën e Kavajës, në afërsi të një kompleksi pallatesh, është konstatuar një valixhe ngjyrë kafe. Shërbimet e Policisë kanë shkuar...

‘S’më shkon shamia e kuqe”, Balluku përplaset me Mziun pas komenteve për pamjen

Debate ka pasur sot në Kuvend mes ministres së Infrastrukturës, Belinda Ballukut dhe Xhelal Mziut. Ky i fundit është shprehur se është e paplotë “Rruga...

Eurodeputetja ngre alarmin: Protestat në RMV mund të përdoren nga Rusia

Eurodeputetja dhe Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon ka ngritur shqetësimin se protestat e dhunshme në Maqedoninë e Veriut mund të...

Hidhet nga kati i katërt i banesës, humb jetën 60-vjeçari në Tiranë

Mesditën e sotme një 60-vjeçar është vetëhedhur nga kati i katërt i banesës ku banonte në lagjen "Ali Demi" në Tiranë. Policia bën me dije...

Më shumë se 500 protestues nga Vlora drejt Tiranës për protestën

Më shumë se 500 protestues nga Vlora janë nisur drejt Tiranës për të marrë pjesë në protestën e opozitës që pritet të nisë sot...