Konkurrenca për lulen e gështenjës përplas bletërritësit në Pogradec

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Lufta për territor ka përfshirë 60 bletërritës të fshatit Rrëmenj në Pogradec. Prej vitesh, në kohën që lulëzon gështenja, bletërritësit e Elbasanit sjellin kosheret për kullotë në gështenjat e Rrëmenjit.

“Bletët që sjellin nga zona të tjera i kanë të fuqishme dhe i sulmojnë bletët tona. Na kanë dëmtuar jashtëzakonisht. Ne me bletë mbahemi, do bëjmë protestë ose do të shkojmë në vetëgjyqësi”, shprehet një banor.

Bletërritësit e Rrëmenjit, kanë dërguar një peticion në Bashkinë e Pogradecit, ku kanë kërcënuar se do të vazhdojnë me bllokime rrugësh, nëse nuk zbatohen të drejtat e tyre dhe të mos cenohet distancA prej 3 kilometrash nga kullota, të cilën bletërritësit e Elbasanit e shkelin.

“Jemi ankuar në bashki, ka një muaj. Por sërish vijnë hyjnë me forcë. Do të mblidhemi të bëjmë vetëgjyqësi se nuk kemi rrugë tjetër. Policia na vjen neve sikur i kërcënojmë. Ne kemi marrë kërcënime, jo ata”, shprehet një protestues.

“Ne prej gështenjave i mbajmë bletët po edhe atë mjaltë po kërkojnë të na e marrin bletët e Elbasanit. Jemi ankuar tek institucionet, por nuk po i japin dot drejtim”, tha një tjetër banor.

Pas dhjetëra ditësh kërkesa, vetëm ditën e sotme në terren kanë dalë specialistët e shërbimit veterinar, të cilët po shohin nga afër situatën.


Etiketimet

Ukraina po heton 21 mijë krime të dyshuara lufte

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova thotë se janë duke u hetuar 21 mijë krime të dyshuara lufte, kryer nga forcat ruse. Në një...

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

TË FUNDIT

Ukraina po heton 21 mijë krime të dyshuara lufte

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova thotë se janë duke u hetuar 21 mijë krime të dyshuara lufte, kryer nga forcat ruse. Në një...

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

Euro drejt barazimit me dollarin, ekspertët shpjegojnë arsyet e zhvlerësimit

Monedha e përbashkët europiane po barazohet në tregun vendas me dollarin amerikan. Javët e fundit euro është dobësuar ndjeshëm në tregun vendas duke u shitur...

Rikthehen në detyrë prokurorët e SPAK, Elvin Gokaj dhe Alfred Shehu

Gjykata e Lartë ka rrëzuar vendimin e shkallës së Apelit në Gjykatës Administrative që pezullonte nga detyra dy prokurorët e SPAK, Elvin Gogaj e...