Armela Krasniqi zgjidhet kryetare e re e AMA-s

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Armela Krasniqi është zgjedhur kryetarja e re e Autoritetet të Medias Audiovizive (AMA), pasi mori shumicën e votave në Kuvend.

Përveç Krasniqit, për drejtimin e AMA-s pati shprehur interes dhe Alketa Dibra.

Krasniqi ka drejtuar Agjencinë Telegrafike Shqiptare dhe më herët Departamentin e Marrëdhënieve me Publikun në Kryeministri, ndërsa gjatë viteve 1990-2000 ka qenë gazetare dhe moderatore.

Votimi i saj në krye të AMA-s u kritikua nga opozita, ndërsa më parë delegacioni i Bashkimit Evropian dhe Prezenca e OSBE-së në Shqipëri patën kërkuar shtyrjen e procesit.

BE kërkon që të garantohet pavarësi e plotë për rregullatorët kombëtarë të mediave, përfshirë detyrimin për të vendosur procedura transparente dhe të pavarura për emërimin dhe shkarkimin e kryetarit, apo dhe anëtarëve të bordit të AMA-s.

LEXONI GJITHASHTU:


 

Etiketimet

Dom Gjergj Meta ngre alarmin për zjarret në Bukmirë: Po digjen vreshtat

Ipeshkvi i Dioqezës së Rrëshenit, Dom Gjergj Meta ka publikuar në rrjete sociale disa foto të Bukmirës në qarkun e Lezhës, ku shfaqen vreshta...

Shtëpi me €1 euro në Itali: Si funksionon dhe kush mund t’i blejë?

Me çmime që kapin vlera deri në €1500 euro/m2 për një apartament pranë qendrës së Tiranës, lajmi se për vetëm €1 euro, mund të...

3 humbje jete nga COVID-19 në 24 orë, ulet numri i infektimeve

3 persona, dy qytetarë nga Tirana të moshave 61-65 vjeç, një qytetare nga Lezha 83 vjeçe kanë humbur jetën për shkak të COVID-19 gjatë...

TË FUNDIT

Dom Gjergj Meta ngre alarmin për zjarret në Bukmirë: Po digjen vreshtat

Ipeshkvi i Dioqezës së Rrëshenit, Dom Gjergj Meta ka publikuar në rrjete sociale disa foto të Bukmirës në qarkun e Lezhës, ku shfaqen vreshta...

Shtëpi me €1 euro në Itali: Si funksionon dhe kush mund t’i blejë?

Me çmime që kapin vlera deri në €1500 euro/m2 për një apartament pranë qendrës së Tiranës, lajmi se për vetëm €1 euro, mund të...

3 humbje jete nga COVID-19 në 24 orë, ulet numri i infektimeve

3 persona, dy qytetarë nga Tirana të moshave 61-65 vjeç, një qytetare nga Lezha 83 vjeçe kanë humbur jetën për shkak të COVID-19 gjatë...

Rënie rekord e çmimit të naftës në bursa, nuk ndryshon në Shqipëri

Çmimet e naftës janë kthyer në nivelet e paraluftës, për herë të parë pas 5 muajsh. Ulja e madhe në tregjet globale nuk është...

Përfshihet nga flakët autobusi i linjës Durrës-Porto Romano

Një autobus i linjës Durrës-Porto Romano është përfshirë nga flakët pasditen e së dielës. Sipas policisë dyshohet se shkak i zjarrit të jetë bërë...


Sondazh