Ambasadorja Yuri Kim: Të jemi të pamëshirshëm kundër krimit, kriminelë të fuqishëm drejtojnë trafikimin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara Yuri Kim dhe ambasadorja e Greqisë Sophia Philippidou u ndalën gjatë ditës së sotme në pikën kufitare të Kakavijës ku së bashku me ministrin e Brendshëm Bledi Çuçi dhe Drejtorin e Policisë Ardi Veliu vlerësuan punën për sigurinë e kufirit.

Gjatë vizitës së diplomatëve dhe zyrtarëve të lartë u ekspozuan dhe disa pajisje logjistike të dhuruara nga qeveria amerikane në kuadër të Programit të Kontrollit të Eksporteve dhe Sigurisë së Kufirit.

“Konfiskimet e fundit në kufij janë një tregues i mirë dhe pajisjet që kemi dhuruar kanë shërbyer. […]Trafikimi i armëve, tregtitë e paligjshme i lidh diçka e përbashkët, drejtohen nga kriminelë që janë të zgjuar dhe fuqishëm, prandaj duhet të jemi më të zgjuar dhe pak më të pamëshirshëm, – u shpreh ambasadorja Yuri Kim teksa theksoi se SHBA është e palëkundur në angazhimin për forcimin e ligjit në Shqipëri.

Pika kufitare e Kakavijës është ndër pikat kryesore të kalimit nga Shqipëria në Greqi dhe anasjelltas. Vlen të theksohet se kjo është pika e vetme kufitare direkte e Shqipërisë me një vend anëtar të BE-së.

Kriza e refugjatëve dhe flukset e shtuara të kalimeve drejt vendeve të BE-së nga vendet e Lindjes së Mesme detyroi vite më parë Brukselin që të aktivizonte edhe në kufirin shqiptar strukturat e FRONTEX-it. Kjo u përmend edhe nga ambasadorja Philippidou.

“Kjo [pikë kufitare] vazhdon të mbetet një kufi i jashtëm i BE, ne kemi FRONTEX-in në të dy kahet e kufirit. Bashkëpunimi ynë me Shqipërinë do të forcohet edhe me tej dhe ky forcim do të fuqizohet kur të mund të ngrihet qendra për bashkëpunimin e Policisë dhe Doganave në pikën e kalimit kufitar në anën e kufirit,” – tha ambasadorja Philippidou.

Autoritetet e dy vendeve besojnë se ngritja e një pike të përbashkët policore do të mundësojë shkëmbim më të shpejtë informacioni dhe parandalim më të fortë të kontrabandës.


 

Etiketimet

Elon Musk i rikthehet marrëveshjes për blerjen e Twitter

Miliarderi Elon Musk ka ndryshuar sërish mendjen rreth blerjes së Twitterit, dhe tani ka deklaruar se është i gatshëm të vazhdojë me procedurat për...

Zjarr në një magazinë bujqësore në Korçë

Një magazinë me produkte bujqësore në Petrushë, Korçë ka marrë flakë. 2 zjarrfikëse të Pogradecit dhe 1 e Maliqit kanë shkuar menjëherë në vendngjarje për...

Koreja e Jugut dhe SHBA lëshojnë raketa në përgjigje të Koresë së Veriut

Ushtria e Koresë së Jugut ka kërkuar falje pasi një lëshim i dështuar i raketës gjatë një stërvitjeje të përbashkët me Shtetet e Bashkuara...

TË FUNDIT

Elon Musk i rikthehet marrëveshjes për blerjen e Twitter

Miliarderi Elon Musk ka ndryshuar sërish mendjen rreth blerjes së Twitterit, dhe tani ka deklaruar se është i gatshëm të vazhdojë me procedurat për...

Zjarr në një magazinë bujqësore në Korçë

Një magazinë me produkte bujqësore në Petrushë, Korçë ka marrë flakë. 2 zjarrfikëse të Pogradecit dhe 1 e Maliqit kanë shkuar menjëherë në vendngjarje për...

Koreja e Jugut dhe SHBA lëshojnë raketa në përgjigje të Koresë së Veriut

Ushtria e Koresë së Jugut ka kërkuar falje pasi një lëshim i dështuar i raketës gjatë një stërvitjeje të përbashkët me Shtetet e Bashkuara...

Angelina Jolie akuzon Brad Pitt për abuzim në avionin privat

Angelina Jolie ka paraqitur dokumente gjyqësore duke akuzuar ish-bashkëshortin Brad Pitt se e kishte sulmuar atë dhe fëmijët e tyre në gjendje te dehur...

Raportet ruso-serbe do dobësohen pas fitores së Perëndimit e Ukrainës, thotë Kamberi

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi thotë se raportet mes Serbisë dhe Rusisë, do dobësohen pasi Perëndimi është i bashkuar dhe Ukraina...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?