Gjykata e Lartë pezullon ndërtimin e HEC-eve në Valbonë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjykata e Lartë ka pranuar kërkesën e një grupi banorësh të 27 fshatrave të Bashkisë Tropojë dhe disa shoqatave për të pezulluar punën për ndërtimin e të paktën dy hidrocentraleve në Valbonë.

Banorët dhe shoqatat kundërshtojnë projektin për ndërtimin e dy hidrocentraleve Dragobia dhe Cerem në Parkun Kombëtar të Luginës së Valbonës nga shoqëria koncesionare Dragobia Energy SHPK.

Vendimi i Gjykatës së Lartë për pezullimin e punës për ndërtimin e këtyre dy HEC-ve vjen pas padisë së paraqitur në vitin 2017 në Gjykatën Administrative.

Vetë Gjykata e Lartë për shkak të largimit të shumë gjyqtarëve nga procesi i vetingut në sistemin e drejtësisë të nisur në vitin 2016, ishte jashtë funksioni për një kohë të gjatë.

Në bazë të vendimit të marrë nga Gjykata e Lartë, punimet do të mbeten të pezulluara deri në zgjidhjen përfundimtare të çështjes me vendim të formës së prerë.

Kontratat koncesionare për shfrytëzimin e potencialit hidro-energjetik në Shqipëri nisën të praktikoheshin prej vitit 2002 kur në pushtet ishte Partia Demokratike dhe deri më sot, Shqipëria ka lidhur mbi 250 kontrata koncesionare.

Të paktën 60 prej këtyre hidrocentraleve rezultojnë se janë planifikuar dhe licencuar për t’u ndërtuar në zona të mbrojtura.

Lumi i Valbonës me burim pranë kufirit me Malin e Zi, përveçse është pjesë e Parkut Kombëtar të Luginës së Valbonës, cilësohet si një nga lumenjtë më të pastër në Shqipëri.

LEXONI GJITHASHTU:


 

Etiketimet

Raportet ruso-serbe do dobësohen pas fitores së Perëndimit e Ukrainës, thotë Kamberi

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi thotë se raportet mes Serbisë dhe Rusisë, do dobësohen pasi Perëndimi është i bashkuar dhe Ukraina...

Kamberi: Pa trysni nga ndërkombëtarët, Vuçiç nuk firmos marrëveshje me Kosovën

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi deklaroi se pas një trysni adekuate nga faktori ndërkombëtar, presidenti serb, Aleksandër Vuçiç nuk do të...

Kamberi: Marrëdhëniet shqiptaro-serbe, varen nga përfundimi i dialogut Kosovë-Serbi

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi thotë se marrëdhëniet shqiptaro-serbe, varen nga çështja e dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit. Në një intervistë për...

TË FUNDIT

Raportet ruso-serbe do dobësohen pas fitores së Perëndimit e Ukrainës, thotë Kamberi

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi thotë se raportet mes Serbisë dhe Rusisë, do dobësohen pasi Perëndimi është i bashkuar dhe Ukraina...

Kamberi: Pa trysni nga ndërkombëtarët, Vuçiç nuk firmos marrëveshje me Kosovën

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi deklaroi se pas një trysni adekuate nga faktori ndërkombëtar, presidenti serb, Aleksandër Vuçiç nuk do të...

Kamberi: Marrëdhëniet shqiptaro-serbe, varen nga përfundimi i dialogut Kosovë-Serbi

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi thotë se marrëdhëniet shqiptaro-serbe, varen nga çështja e dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit. Në një intervistë për...

Kriza mbyll teatrot në Hungari, qendrat kulturore s’i mbijetojnë rritjes së çmimeve

Pasi çmimet u rritën në stratosferë, disa teatro në qendrat kulturore të Budapestit vendosën të mbyllin dyert për shkak të dimrit. Mes tyre është...

 Noka: Si nisëm të dyshojmë për Bashën pas fotos 26 mijë dollarëshe me Trump

Deputeti i PD-së Flamur Noka, teksa ka folur për financimet ruse, tregoi dhe se si nisën të dyshonin për Lulzim Bashën pas fotos me...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?