Të rinjtë më të pakujdesshmit, 105 persona humbën jetën në aksidente rrugore në 6 muaj

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

105 persona kanë humbur jetën në aksidente rrugore në gjashtë muajt e parë të vitit 2021, raporton Instituti i Statistikave.

Numri i aksidenteve është rritur me 33% krahasuar me një vit më parë, por autoritetet e shpjegojnë këtë me masat kufizuese të ndalimqarkullimit gjatë menaxhimit të pandemisë gjatë 2020-ës.

Në gjashtë muajt e parë të vitit 875 persona u përfshinë në aksidente në rrugët e vendit. Tirana, Lezha, Fieri dhe Durrësi ishin qarqet kryesore ku ndodhën përplasjet.

“Numri më i lartë i aksidenteve në këtë periudhë është kryer nga grup-mosha 25–34 vjeç, duke zënë 29% të numrit të aksidenteve gjithsej,” raporton INSTAT.

Moshat mbi 60 vjeç janë më të kujdesshmit në timon, sipas statistikave, ndërsa edhe shoferët e rinj deri në 24 vjeç shkaktojnë një pjesë të madhe të aksidenteve.

Duke veçuar muajin qershor, të dhënat tregojnë se 161 persona u aksidentuan dhe 15 prej tyre humbën jetën.

Aksidente by Euronews Balkans

Në shumicën e rasteve autoritetet vlerësojnë se aksidentet kanë ndodhur prej sjelljes së drejtuesit të mjetit, por edhe numri i aksidenteve të shkaktuara nga këmbësorët ka pësuar një rritje me 45% krahasuar me një vit më parë.

Policia ka njoftuar se po përpiqet ta zgjidhë këtë problematikë të aksidenteve të shtuara përmes rritjes së kontrollove me radarë në zonat problematike, ku çdo ditë mijëra masa administrative rëndojnë mbi shoferët që shkelin shpejtësinë, ngasin në gjendje të dehur makinën apo nuk respektojnë Kodin Rrugor.

Megjithatë numri i raportimeve të aksidenteve mbetet problematik, sipas ekspertëve rrugorë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

Dervishaj: Aksidentet po marrin 4 herë më shumë jetë se ngjarjet kriminale

Shuhet një familje në aksident, 4 viktima dhe 3 të plagosur në autostradën “Pavarësia”

Policia njofton ndëshkimin e mijëra shoferëve në ditë për sjellje të rrezikshme në rrugë


 

Etiketimet

Raportet ruso-serbe do dobësohen pas fitores së Perëndimit e Ukrainës, thotë Kamberi

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi thotë se raportet mes Serbisë dhe Rusisë, do dobësohen pasi Perëndimi është i bashkuar dhe Ukraina...

Kamberi: Pa trysni nga ndërkombëtarët, Vuçiç nuk firmos marrëveshje me Kosovën

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi deklaroi se pas një trysni adekuate nga faktori ndërkombëtar, presidenti serb, Aleksandër Vuçiç nuk do të...

Kamberi: Marrëdhëniet shqiptaro-serbe, varen nga përfundimi i dialogut Kosovë-Serbi

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi thotë se marrëdhëniet shqiptaro-serbe, varen nga çështja e dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit. Në një intervistë për...

TË FUNDIT

Raportet ruso-serbe do dobësohen pas fitores së Perëndimit e Ukrainës, thotë Kamberi

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi thotë se raportet mes Serbisë dhe Rusisë, do dobësohen pasi Perëndimi është i bashkuar dhe Ukraina...

Kamberi: Pa trysni nga ndërkombëtarët, Vuçiç nuk firmos marrëveshje me Kosovën

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi deklaroi se pas një trysni adekuate nga faktori ndërkombëtar, presidenti serb, Aleksandër Vuçiç nuk do të...

Kamberi: Marrëdhëniet shqiptaro-serbe, varen nga përfundimi i dialogut Kosovë-Serbi

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi thotë se marrëdhëniet shqiptaro-serbe, varen nga çështja e dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit. Në një intervistë për...

Kriza mbyll teatrot në Hungari, qendrat kulturore s’i mbijetojnë rritjes së çmimeve

Pasi çmimet u rritën në stratosferë, disa teatro në qendrat kulturore të Budapestit vendosën të mbyllin dyert për shkak të dimrit. Mes tyre është...

 Noka: Si nisëm të dyshojmë për Bashën pas fotos 26 mijë dollarëshe me Trump

Deputeti i PD-së Flamur Noka, teksa ka folur për financimet ruse, tregoi dhe se si nisën të dyshonin për Lulzim Bashën pas fotos me...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?