Punonjësit e agjencisë në Ministrinë e Brendshme tenderojnë miliona euro pa qenë nëpunës civilë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në 14 shkurt të 2018-s Këshilli i Ministrave vendosi krijimin, organizimin dhe funksionimin e Agjencisë së Blerjeve të Përqendruara, e cila realizon thuajse të gjithë tenderët për administratën qeveritare, që nga karburanti deri te veshjet.

Por ligji i ka përjashtuar punonjësit e kësaj agjencie nga statusi i nëpunësit civil, në ndryshim nga punonjësit e administratës publike.

Vendimi i qeverisë përcakton se marrëdhëniet e punës së drejtorit dhe punonjësve rregullohen sipas dispozitave të kodit të punës.

Euronews Albania u drejtua pranë Departamentit të Administratës Publike, institucion i cili konfirmoi se punonjësit e Agjencisë së Blerjeve të Përqendruara nuk gëzojnë statusin e nëpunësit civil.

Rrjedhimisht, punonjësit e kësaj agjencie nuk përzgjidhen me konkurs të DAP, por praktikisht, janë drejtuesit ata që mund të emërojnë ose shkarkojnë sipas vlerësimit të tyre punonjësit. Por, si e shohin ekspertët mungesën e statusit të nëpunësit në institucione kaq të rëndësishme.

“Operimi me kod pune ofron më shumë lehtësira burokratike dhe procedurale për të ndërtuar marrëdhënien e punës, por nga ana tjetër krijon një farë pasigurie të lartë për të punësuarin për vendin e tij të punës, dhe kjo është bërë enkas për t’i dhënë dorë të lirë shtetit për të shkarkuar, duke respektuar disa procedura minimaliste të punësuarit, në mënyrë të drejtpërdrejtë dhe shumë shpejt që ata mos kenë pretendime për dëmshpërblime. Nuk është bërë një filtër apo një analizë e mirëfilltë paraprake, që sipas rëndësisë së institucioneve, cilit do t’i takojë me të drejtë statusi i nëpunësit civil”, – thotë Erion Muça, ekspert i karrierës dhe punësimit.

Në përgjigjen e dhënë për Euronews Albania, Departamenti i Administratës Publike konfirmoi se për 2 nga punonjësit e Agjencisë së Blerjeve të Përqendruara, Mariglen Buzhali dhe Klevis Hasani të arrestuar nga SPAK për abuzimin me tenderin e uniformave të policisë, nuk ka fare të dhëna në regjistrin qendror të personelit, që është baza unike e të dhënave për nëpunësit e administratës shtetërore.

Ndërkohë, Edlira Naqellari rezulton se 3 muaj pas krijimit të agjencisë ka ushtruar fillimisht detyrën e drejtorit të zhvillimit të prokurimeve, ndërsa në dhjetor të 2018-s është emëruar drejtoreshë e përgjithshme, deri më 1 korrik të 2021, pak ditë para aksionit të SPAK.

“Jo vetëm duhet të ishte me status nëpunësi civil, por do duhej të kishte edhe një sistem të mirëfilltë bonusesh shpërblyese në këto institucione kaq të rëndësishme që kanë në dorë menaxhimin e buxhetit të shtetit, me qëllim që ata të kishin motivimin e nevojshëm në nivele shumë të larta në mënyrë që mos të arrinin të orientoheshin drejt hapësirave për të abuzuar”, shprehet z. Muça.

 

LEXONI GJITHASHTU:


 

Etiketimet

Isufi: Pedagogët s’blejnë dot as një botim shkencor, më 17 tetor bojkot i plotë

Ardian Isufi pedagog thotë se pedagogët kërkojnë një rritje me 30 dhe 20 për qind të pagave, të krahasueshme me vendet e rajonit. Në emisionin...

Elon Musk i rikthehet marrëveshjes për blerjen e Twitter

Miliarderi Elon Musk ka ndryshuar sërish mendjen rreth blerjes së Twitterit, dhe tani ka deklaruar se është i gatshëm të vazhdojë me procedurat për...

Zjarr në një magazinë bujqësore në Korçë

Një magazinë me produkte bujqësore në Petrushë, Korçë ka marrë flakë. 2 zjarrfikëse të Pogradecit dhe 1 e Maliqit kanë shkuar menjëherë në vendngjarje për...

TË FUNDIT

Isufi: Pedagogët s’blejnë dot as një botim shkencor, më 17 tetor bojkot i plotë

Ardian Isufi pedagog thotë se pedagogët kërkojnë një rritje me 30 dhe 20 për qind të pagave, të krahasueshme me vendet e rajonit. Në emisionin...

Elon Musk i rikthehet marrëveshjes për blerjen e Twitter

Miliarderi Elon Musk ka ndryshuar sërish mendjen rreth blerjes së Twitterit, dhe tani ka deklaruar se është i gatshëm të vazhdojë me procedurat për...

Zjarr në një magazinë bujqësore në Korçë

Një magazinë me produkte bujqësore në Petrushë, Korçë ka marrë flakë. 2 zjarrfikëse të Pogradecit dhe 1 e Maliqit kanë shkuar menjëherë në vendngjarje për...

Koreja e Jugut dhe SHBA lëshojnë raketa në përgjigje të Koresë së Veriut

Ushtria e Koresë së Jugut ka kërkuar falje pasi një lëshim i dështuar i raketës gjatë një stërvitjeje të përbashkët me Shtetet e Bashkuara...

Angelina Jolie akuzon Brad Pitt për abuzim në avionin privat

Angelina Jolie ka paraqitur dokumente gjyqësore duke akuzuar ish-bashkëshortin Brad Pitt se e kishte sulmuar atë dhe fëmijët e tyre në gjendje te dehur...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?