18 mijë gjoba për celularët, Ahmeti: Ashpërsimi i Kodit Rrugor ka ndërgjegjësuar shoferët

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ashpërsimi i Kodit Rrugor dhe shumëfishimi gjobës për përdorimin e celularit gjatë drejtimit të makinës ka ndërgjegjësuar shoferët. Është ky konstatimi i shefit të qarkullimit rrugor në Tiranë, Erjon Ahmeti, i cili për Euronews Albania tha se pavarësisht çdo ditë në kryeqytet ka dhjetëra të ndëshkuar, synimi i Policisë Rrugore është evidentimi i shkeljeve për të parandaluar aksidentet dhe jo për të gjobitur shoferët.

“Me ndryshimet e Kodit Rrugor ka ndërgjegjësim të drejtuesve në lidhje me përdorimin e celularit dhe me ecjen me shpejtësi si dhe të gjitha ato që përmenda lidhur me normat e sjelljes, që sjellin direkt parandalimin e aksidenteve rrugore. Nuk është në vetvete masa administrative për të evidentuar është mesazhet që jepen dhe atë se çfarë kërkon punonjësi i policisë në lidhje me kujdesin dhe parandalimin e ngjarjeve rrugore. Dhe ata drejtues mjetesh që konstatohen në përdorim të celularit gjatë drejtimit të mjetit, mesazhi i tyre është i qartë edhe kur shërbimet e policisë konstatojnë një kundërvajtje dhe paralelisht bëhet ndëshkimi”, shprehet z. Ahmeti.

Në vitin 2021 në të gjithë vendin, Policia Rrugore ka ndërmarrë 17.834 gjoba për përdorimin e celularit në timon. Kjo shkelje ka rezultuar një nga faktorët kryesorë në një pjesë të konsiderueshme të aksidenteve rrugore të regjistruara ku janë shënuar dhe viktima. Me ndryshimet e aplikuara në kod, vetëm pak javë më parë, përdorimi i celularit në timon ndëshkohet me gjobë nga 5 mijë deri në 15 mijë lekë.  

LEXONI GJITHASHTU:


 

Etiketimet

Të parafundit në rajon, rritja ekonomike ngadalësohet në tremujorin e dytë të vitit

Rritja ekonomike në tremujorin e dytë të këtij viti është poshtë parashikimit të BERZH-it për 2022-shin. BERZH uli në 3 për qind rritjen e ekonomike...

Të vdekur dhe të djegur, civilë ukrainas shtrihen të vrarë pas tërheqjes ruse

Ndërsa forcat ruse u tërhoqën nga periferia e qytetit lindor të Ukrainës, nëpër rrugë u panë trupat e civilëve të vdekur dhe të djegur. Të...

Japonia, Australia dhe SHBA-ja dënojnë stërvitjet e Kinës pranë Tajvanit 

Ministri japonez i Mbrojtjes Hamada Yasukazu, sekretari amerikan i mbrojtjes Lloyd Austin dhe zv. kryeministri dhe ministri i Mbrojtjes së Australisë Richard Marles dënuan...

TË FUNDIT

Të parafundit në rajon, rritja ekonomike ngadalësohet në tremujorin e dytë të vitit

Rritja ekonomike në tremujorin e dytë të këtij viti është poshtë parashikimit të BERZH-it për 2022-shin. BERZH uli në 3 për qind rritjen e ekonomike...

Të vdekur dhe të djegur, civilë ukrainas shtrihen të vrarë pas tërheqjes ruse

Ndërsa forcat ruse u tërhoqën nga periferia e qytetit lindor të Ukrainës, nëpër rrugë u panë trupat e civilëve të vdekur dhe të djegur. Të...

Japonia, Australia dhe SHBA-ja dënojnë stërvitjet e Kinës pranë Tajvanit 

Ministri japonez i Mbrojtjes Hamada Yasukazu, sekretari amerikan i mbrojtjes Lloyd Austin dhe zv. kryeministri dhe ministri i Mbrojtjes së Australisë Richard Marles dënuan...

A do të rikthehet Bojko Borissov? Bullgarët sot sërish në zgjedhje

Qytetarët bullgarë këtë të diel u drejtohen qendrave të votimit Kjo është hera e katërt në dy vjet që bullgarët shkojnë në zgjedhje. Zgjedhjet e përgjithshme...

Nis regjistrimi në Preshevë, Medvegjë e Bujanoc, Basha thirrje qytetarëve

Ish-kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha u bëri thirrje qytetarëve në Preshevë, Medvegjë e Bujanoc që të regjistrojnë veten dhe familjarët. Sipas tij, finalizimi me...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?