‘Open Balkan’ dështon që në nisje, marrëveshja për ndihmë në raste fatkeqësish natyrore nuk funksionon?

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Situata e zjarreve në Shqipëri tregoi se marrëveshja e nënshkruar në Shkup para disa javësh në kuadër të nismës “Open Balkan” nuk ka funksionuar. Rama, Vuçic dhe Zaev firmosën një marrëveshje për ndihmë reciproke në rastet e fatkeqësive natyrore, por kjo ndihmë Shqipërisë i erdhi vetëm nga Kosova.

Që në provën e parë, kur lindi nevoja për zbatimin e një prej marrëveshjeve të firmosura, “Open Balkan” nuk rezultoi efektiv.

Në samitin e zhvilluar në Shkup, Edi Rama, Aleksandër Vuçiç dhe Zoran Zaev firmosën 2 memorandume dhe një marrëveshje bashkëpunimi.

Përveç dy memorandumeve për të lehtësuar qarkullimin dhe punësimin në mes tre vendeve, marrëveshja e vetme që firmosën tre liderët e shteteve kishte të bënte me mbrojtjen dhe shpëtimin në rastet katastrofat natyrore në Ballkanin Perëndimor.

E fill pas nënshkrimit, pa u plotësuar 1 muaj, në Shqipëri lindi nevoja që kjo marrëveshje të zbatohej konkretisht.

Në përballje me zjarret në gjithë vendin, ekipet zjarrfikëse të Shqipërisë patën nevojë për ndihmë nga fqinjët. Por kjo ndihmë nuk erdhi as nga Serbia dhe as nga Maqedonia e Veriut, por nga Kosova.

Ashtu si Maqedonia e Veriut, edhe Kosova ka pasur disa problematika të vogla me zjarret, por që kanë mundur t’i vënë nën kontroll. Ndërsa në Serbi, mediat nuk kanë raportuar rreziqe serioze nga zjarret.

Edhe pse e ka kundërshtuar nismën “Open Balkan” dhe krerët e Prishtinës nuk kanë firmosur ndonjë marrëveshje, mbrëmjen e 9 gushtit, Kosova nisi drejt Shqipërisë 43 zjarrfikës dhe 9 mjete për të shuar flakët në malin mbi tunelin e Kalimashit. Këto ekipe zjarrfikëse nga Kosova iu bashkuan ndihmës që më herët erdhi nga Bashkimi Europian.

 

LEXONI GJITHASHTU:


 

Etiketimet

Drejtori i Pfizer infektohet COVID-19 

Drejtori i Përgjithshëm i Pfizer, Albert Burla, ka njoftuar sot se është pozitiv me COVID-19 dhe se ka simptoma shumë të lehta, raporton Reuters. Burla,...

Qytetarët ndezin qirinj për viktimat e tragjedisë në Mal të Zi

Cetinjasit sonte kanë nderuar bashkëqytetarët e tyre të vdekur në ngjarjen tragjike të 12 gushtit, duke ndezur qirinj në nderim të viktimave. Qytetarët kanë filluar...

29-vjeçarja përplas me makinë 3 persona, 5 ngjarjet kryesore

Aksident në Tiranë, 3 të lënduar Një aksident me tre të lënduar është shënuar të hënën në mbrëmje në Tiranë. Burime për Euronews Albania konfirmojnë...

TË FUNDIT

Drejtori i Pfizer infektohet COVID-19 

Drejtori i Përgjithshëm i Pfizer, Albert Burla, ka njoftuar sot se është pozitiv me COVID-19 dhe se ka simptoma shumë të lehta, raporton Reuters. Burla,...

Qytetarët ndezin qirinj për viktimat e tragjedisë në Mal të Zi

Cetinjasit sonte kanë nderuar bashkëqytetarët e tyre të vdekur në ngjarjen tragjike të 12 gushtit, duke ndezur qirinj në nderim të viktimave. Qytetarët kanë filluar...

29-vjeçarja përplas me makinë 3 persona, 5 ngjarjet kryesore

Aksident në Tiranë, 3 të lënduar Një aksident me tre të lënduar është shënuar të hënën në mbrëmje në Tiranë. Burime për Euronews Albania konfirmojnë...

Grabitet shtëpia e Mariah Carey-t

Një incident fatkeq i ka ndodhur këngëtares Mariah Carey ndërsa ishte me pushime. “Page Six” raporton se në korrik, ndërsa Carey ishte me pushime në...

‘Mashtrim kripto’, tre persona dëmtojnë thesarin francez

Autoritetet izraelite njoftuan sot se kanë arrestuar tre persona si pjesë e një hetimi për një mashtrim në shkallë të gjerë të kriptove që...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?