Rreth 300 afganë pritet të mbërrijnë sot në Shqipëri

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rreth 300 shtetas afganë pritet të mbërrijnë sot në Shqipëri. Institucionet shqiptare janë përgatitur që të presin në aeroportin e “Rinasit” grupin e parë të shtetasve afganë që do të qëndrojnë përkohësisht në vendin tonë.

Mbërritja e tyre ishte planifikuar ditën e djeshme, por për shkak të zhvillimeve kaotike në aeroportin e Afganistanin, udhëtimi i tyre është shtyrë në një orë të pacaktuar ditën e djeshme.

Shtetasit afganë do të strehohen në godinat e “Qytetit Studenti”. Gjithashtu, është parashikuar që një pjesë e tyre të strehohen edhe në disa hotele në zonën e Durrësit.

Vendosja në Tiranë dhe Durrës lidhet me afërsinë e aeroportit dhe ambasadës amerikane, ku shtetasit afganë do të kryejnë procedurat për pajisjen me viza amerikane.

Shqipëria ka pranuar kërkesën e SHBA-së për të strehuar përkohësisht shtetasit afganë që janë të rrezikuar nga talebanët, pas marrjes së kontrollit të plotë të vendit nga këta të fundit.

Kosova, Maqedonia e Veriut, Kanadaja Britania e Madhe dhe SHBA-ja janë disa nga vendet që janë të gatshme për të pritur shtetas afganë.

 

LEXONI GJITHASHTU:


 

Etiketimet

‘Paratë e BE për inceneratorët’, AZHBR mohon: Sulme politike, fondet monitorohen

Agjencia për Zhvillimin Bujqësor dhe Rural mohon akuzat se fondet e Bashkimit Europian janë shpërdoruar. Ajo thotë se të gjitha paratë që vijnë nga...

Tërhoqi zvarrë qenin me makinë, arrestohet 55-vjeçari nga Vlora

Policia e Vlorë ka arrestuar një 55-vjeçar pasi tërhoqi zvarrë me makinë një qen. Policia sqaron se pas publikimit në rrjetet sociale të pamjeve të...

‘Nxorën Elvana Gjatën në vendin tim’, Shemi: Nuk dinte as tekstin

Shemsi Krasniqi, i njohur ndryshe si Shemi i ‘Ilirëve’ u shpreh i indinjuar për incidentin e ndodhur në ‘Sunny Hill’, ku ai nuk u...

TË FUNDIT

‘Paratë e BE për inceneratorët’, AZHBR mohon: Sulme politike, fondet monitorohen

Agjencia për Zhvillimin Bujqësor dhe Rural mohon akuzat se fondet e Bashkimit Europian janë shpërdoruar. Ajo thotë se të gjitha paratë që vijnë nga...

Tërhoqi zvarrë qenin me makinë, arrestohet 55-vjeçari nga Vlora

Policia e Vlorë ka arrestuar një 55-vjeçar pasi tërhoqi zvarrë me makinë një qen. Policia sqaron se pas publikimit në rrjetet sociale të pamjeve të...

‘Nxorën Elvana Gjatën në vendin tim’, Shemi: Nuk dinte as tekstin

Shemsi Krasniqi, i njohur ndryshe si Shemi i ‘Ilirëve’ u shpreh i indinjuar për incidentin e ndodhur në ‘Sunny Hill’, ku ai nuk u...

Vajza e Fidel Castros mbështet James Franco-n për të luajtur rolin e babait të saj

Alina Fernandez, vajza e ish-diktatorit kuban që vdiq në vitin 2016, ka thënë për median amerikane Deadline se e mbështet aktorin James Franko, në...

‘Misioni i Lipës, të mbushë thasët me lekë’, këngëtari i njohur kritika ‘Sunny Hill’

Shemsi Krasniqi, i njohur ndryshe si Shemi i ‘Ilirëve’, në një intervistë për Euronews Albania kritikoi ashpër babanë e Dua Lipës, Dukagjin Lipa, njëkohësisht...


Sondazh