Rama: Strehimi i afganëve, përgjegjësi nga NATO

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Kryeministri Edi Rama iu përgjigj të mërkurën akuzave të ngritura në opinionin publik se strehimi i afganëve nga Shqipëria po bëhet vetëm prej kërkesës së  ardhur nga SHBA.

“Shqipëria po e bën këtë veprim si përgjegjësi e një shteti anëtar i NATO-s dhe për atë çfarë ne përfaqësojmë. Ne mund të mos jemi të pasur, por ua kemi borxh miqve tanë afganë në nevojë dhe ia kemi borxh traditës tonë, të kaluarës sonë të afërt si refugjatë, dhe gjithashtu historisë që fëmijët tanë do të trashëgojnë,” shkroi Rama në një postim në gjuhën angleze në profilin e tij në Twitter.

Kryeministri e bëri këtë deklaratë ndërkohë që 300 refugjatë afganë pritet të mbërrijnë në aeroportin ndërkombëtar “Nënë Tereza” në Tiranë.

Euronews Albania raportoi nga vendngjarja ngritjen e çadrave të cilat do të bëjnë kontrollet e para për gjendjen shëndetësore të shtetasve të ardhur nga Afganistani.

Një ditë më parë, ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim deklaroi se qytetarët afganë do të jenë të përkohshëm në Shqipëri, pasi planifikohet që më vonë të shpërngulen në SHBA për t’u sistemuar përfundimisht.

Nuk dihet ende numri i saktë emigrantëve afganë që pritet të mbërrijnë në Shqipëri.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

 

 


Etiketimet

Ukraina po heton 21 mijë krime të dyshuara lufte

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova thotë se janë duke u hetuar 21 mijë krime të dyshuara lufte, kryer nga forcat ruse. Në një...

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

TË FUNDIT

Ukraina po heton 21 mijë krime të dyshuara lufte

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova thotë se janë duke u hetuar 21 mijë krime të dyshuara lufte, kryer nga forcat ruse. Në një...

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

Euro drejt barazimit me dollarin, ekspertët shpjegojnë arsyet e zhvlerësimit

Monedha e përbashkët europiane po barazohet në tregun vendas me dollarin amerikan. Javët e fundit euro është dobësuar ndjeshëm në tregun vendas duke u shitur...

Rikthehen në detyrë prokurorët e SPAK, Elvin Gokaj dhe Alfred Shehu

Gjykata e Lartë ka rrëzuar vendimin e shkallës së Apelit në Gjykatës Administrative që pezullonte nga detyra dy prokurorët e SPAK, Elvin Gogaj e...