Mbërrijnë afganët e parë në Rinas, do të strehohen në hotele në Durrës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

121 refugjatët e parë nga Afganistani zbritën në orët e para të mëngjesit të së premtes në aeroportin e Rinasit në Tiranë.

Pas një pritjeje 10-ditore të shkaktuar prej trazirave në Kabul ku talebanët morën pushtetin, ardhja e shtetasve afganë u ndoq nga kamerat e vendosura jashtë perimetrit të sigurisë së aeroportit.

Gazetari i Euronews Albania Eni Ferhati raportoi se të gjithëve do u bëhet një kontroll mjekësor e më pas do të shkojnë drejt disa strukturave hoteliere në qytetin e Durrësit. Gazetari sqaroi se që prej orëve të para pas mesnatës, katër autobusë ishin vendosur pranë aeroportit për t’u përdorur për transportin e shtetasve afganë, kryesisht gra dhe fëmijë.

Pranë perimetrit të forcës ajrore janë parë shërbime diplomatike të atashuara në Shqipëri, ndërkohë që prezent kanë qenë dhe ministrat Niko Peleshi dhe Olta Xhaçka, raportoi Ferhati.

Tirana, Durrësi dhe Berati janë qytetet ku Shqipëria planifikon të strehojë përkohësisht refugjatët, të cilët autoritetet kanë lajmëruar se do të udhëtojnë drejt SHBA-së.

Kryeministri Edi Rama tha në një intervistë për mediat ndërkombëtare se rreth 4000 afganë pritet të strehohen në Shqipëri.

Ardhja e shtetasve afganë ka shkaktuar reagim në opinionin publik në Shqipëri, ku disa e kanë parë si një gjest humanitar të nevojshëm, ndërsa të tjerë e kanë komentuar si ‘nder të sforcuar kërkuar nga SHBA’. Rama i ka mohuar akuzat duke thënë se “Shqipëria po e bën këtë veprim si përgjegjësi e një shteti anëtar i NATO-s”.

Kosova është angazhuar gjithashtu të presë rreth 2000 refugjatë nga Afganistani për afat 1-vjeçar.

Mbi 60 persona humbën jetën të enjten nga dy shpërthime kamikaze jashtë aeroportit të Kabulit në Afganistan dhe dhjetëra të tjerë u plagosën. Mes viktimave ishin dhe 12 ushtarë amerikanë, për humbjen e jetës së të cilëve SHBA njoftoi se do të hakmerrej ndaj ISIS-K “për ta bërë të paguante”.

Biden paralajmëroi se amerikanët po planifikonin një kundërsulm ndaj grupit ekstremist.

 

LEXONI GJITHASHTU:


Etiketimet

VIDEO | Brenda furgonit me protestues nga Shkodra, s’mungojnë akuzat për Bashën

Demokratët e Shkodrës janë nisur nga qyteti verior në drejtim të Tiranës, për t'iu bashkuar protestës që do të zhvillohet në orën 19:00, në...

Ukraina po heton 21 mijë krime të dyshuara lufte

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova thotë se janë duke u hetuar 21 mijë krime të dyshuara lufte, kryer nga forcat ruse. Në një...

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

TË FUNDIT

VIDEO | Brenda furgonit me protestues nga Shkodra, s’mungojnë akuzat për Bashën

Demokratët e Shkodrës janë nisur nga qyteti verior në drejtim të Tiranës, për t'iu bashkuar protestës që do të zhvillohet në orën 19:00, në...

Ukraina po heton 21 mijë krime të dyshuara lufte

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova thotë se janë duke u hetuar 21 mijë krime të dyshuara lufte, kryer nga forcat ruse. Në një...

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

Euro drejt barazimit me dollarin, ekspertët shpjegojnë arsyet e zhvlerësimit

Monedha e përbashkët europiane po barazohet në tregun vendas me dollarin amerikan. Javët e fundit euro është dobësuar ndjeshëm në tregun vendas duke u shitur...