“Të kënaqur me mikpritjen, por nuk duam të rrimë gjatë”, dita e parë e afganëve në Tiranë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Nexhip Jasin ishte gazetar në Afganistan, por me ardhjen në pushtet të talebanëve ai rrezikonte jetën dhe për këtë arsye që prej mbrëmjes së të premtes është akomoduar në konviktet e Qytetit Studenti. Ai është pjesë e 154 afganëve që mbërritën gjatë natës së kaluar në vend.

Situatën që la pas Kabul e përshkruan si të tmerrshme, por nuk ka në plan të qëndrojë gjatë në Shqipëri.

“Profesioni im në Afganistan ishte gazetar. Situata në Kabul është shumë e keqe. Kjo është dita ime e parë për mua dhe kolegët e mi. Plani është që të qëndrojmë këtu disa ditë dhe më pas të vazhdojmë në një vend tjetër,” – u shpreh ai.

Të të njëjtit mendim, janë edhe disa studentë që edhe pse shprehen të kënaqur me mikpritjen në ditën e parë në Shqipëri, nuk kanë për qëllim që të rrinë gjatë në vendin tonë.

“Kjo është dita jonë e parë. Do të qëndrojmë disa ditë dhe më pas planifikojmë që të ikim në një tjetër vend,” – tha një prej studentëve.

“Unë studioja për mjekësi në Afganistan. Nuk dua të rri këtu gjatë. Daja im është në Angli dhe qëllimi im është që të iki në një vend Europian,” – tha një tjetër.

Po ashtu edhe një ish-zyrtar i administratës së Afganistanit, pasi i shpëtoi rrezikut nga talebanët, Shqipërinë e shikon thjesht si një vend tranziti.

“Sapo kemi mbërritur. Jam i lumtur që jam këtu, por nuk është ky destinacioni ynë final, është vetëm tranziti. Unë kam punuar në administratë. Situata në Kabul është shumë e keqe,” – tha qeveritari.

Grupi i dytë i afganëve që mbërritën në Shqipëri u pritën në Rinas nga kryeministri Rama, ministrja Xhaçka dhe ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim. Ata do të qëndrojnë në konviktet e Qytetit Studentit në Tiranë, derisa në Durrës të lirohen strukturat hoteliere nga turistët.

 

LEXONI GJITHASHTU: 
Etiketimet

Pallati në Vlorë rrezikon të shembet, banorët: Është ndërhyrë në strukturë

Punimet në strukturën e katit të parë të një pallati parafabrikat në Vlorë rrezikojnë shembjen e ndërtesës 5-katëshe. 40 familje jetojnë në këtë pallat. Leja...

Dy fëmijë të mbytur në rezervuar në Vaqarr

Dy të mitur të moshës 11 dhe 13 vjeç janë mbytur në një rezervuar. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të zonës së Prushit në Vaqarr...

Zv.rektorja e Vlorës pro vendimit për mesataren: Po ulej numri i studentëve

Zv.rektorja e Universitetit të Vlorës e cilësoi të drejtë vendimin për uljen e mesatares nga 7.5 në 6.5, për maturantët të cilët duan të...

TË FUNDIT

Pallati në Vlorë rrezikon të shembet, banorët: Është ndërhyrë në strukturë

Punimet në strukturën e katit të parë të një pallati parafabrikat në Vlorë rrezikojnë shembjen e ndërtesës 5-katëshe. 40 familje jetojnë në këtë pallat. Leja...

Dy fëmijë të mbytur në rezervuar në Vaqarr

Dy të mitur të moshës 11 dhe 13 vjeç janë mbytur në një rezervuar. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të zonës së Prushit në Vaqarr...

Zv.rektorja e Vlorës pro vendimit për mesataren: Po ulej numri i studentëve

Zv.rektorja e Universitetit të Vlorës e cilësoi të drejtë vendimin për uljen e mesatares nga 7.5 në 6.5, për maturantët të cilët duan të...

Krerët e shtetit në Kosovë takojnë ambasadorët e QUINT-it

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, kryetari i Kuvendit Glauk Konjufca dhe kryeministri Albin Kurti kanë takuar ambasadorët e vendeve të QUINT-it dhe shefin e...

Mësuesi është kthyer në një profesion të rëndomtë, pretendon eksperti

Eksperti i arsimit Ndriçim Mehmeti u shpreh për “SOT” në Euronews Albania se mësuesi në Shqipëri është kthyer në një profesion të rëndomtë. Ai konsideroi...